Mitt Kongsvinger
3 minutter lesetid

Dronning Sonja åpnet nytt museumsbygg på Norsk Skogfinsk Museum

Dronning Sonja åpnet det nye museumsbygget på Norsk Skogfinsk Museum på Svullrya i dag. Museet er en pådriver og knutepunkt for skogfinsk kultur.

– Dronningen åpner nytt museumsbygg på Svullrya – en historisk dag for skogfinsk kultur, skriver Det norske kongehuset i en pressemelding.

Museet vil være det nasjonale museet for skogfinner og samtidig ta vare på stifternes egne samlinger. Det har en klar visjon som er å være pådriver og knutepunkt for skogfinsk kultur.

Skogfinnene er en av Norges fem nasjonale minoriteter. De har hatt status som nasjonal minoritet siden 1998.

Saken fortsetter etter annonsen

– Endelig kan man på norsk side av Finnskogen lære alt om den unike skogfinske kulturen under ett tak på Svullrya, hjertet av Finnskogen, skriver Visit Norway om åpningen av det nye museumsbygget.

Stortingsrepresentant Lise Selnes (Ap) og Grues ordfører Rune Grenberg var også med på åpningen.

(©NTB)

Dronning Sonja åpner nytt museumsbygg på Norsk Skogfinsk Museum i Svullrya.
Dronning Sonja åpner nytt museumsbygg på Norsk Skogfinsk Museum i Svullrya. — Foto:Terje Pedersen / NTB
Dronning Sonja åpner nytt museumsbygg på Norsk Skogfinsk Museum i Svullrya og blir mottatt av museumsdirektør Dag Raaberg.
Dronning Sonja åpner nytt museumsbygg på Norsk Skogfinsk Museum i Svullrya og blir mottatt av museumsdirektør Dag Raaberg. — Foto:Terje Pedersen / NTB
Lise Selnes (Ap) og Grues ordfører Rune Grenberg. Dronning Sonja besøker Norsk Skogfinsk Museum.
Lise Selnes (Ap) og Grues ordfører Rune Grenberg. Dronning Sonja besøker Norsk Skogfinsk Museum. — Foto: Terje Pedersen / NTB