Mitt Kongsvinger
7 minutter lesetid

Feiret bursdagen på julemarkedet

Årets julemarked i Øvrebyen inneholdt boklansering, utstilling og juleverksted.

Lisa Estensen Nyborg fyller 29. november fem år, og var klar for å feire med bursdagsselskap på ettermiddagen. Før den tid var hun derimot på plass i Øvrebyen for å være med på årets julemarked.

– Det har vært veldig gøy.

Vi møtte henne inne i juleverkstedet som ble holdt i lokalene til Pianoforte. Det var en meget populær stasjon under årets julemarked, og det ble også høydepunktet for hennes del.

– Det morsomste har vært å lage ting.

Det ble også sunget julesanger i Pianofortes nye lokaler.
Det ble også sunget julesanger i Pianofortes nye lokaler. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

Tok med barnebarna

Snøen uteble til årets julemarked, men været var fortsatt på folkets side.

– Vi syns at det var greit med sol og at det i hvert fall ikke regnet, sier Hege Aas,

Hun synger i Kongsvinger blanda kor, og var med på å ha konsert på årets julemarked. Etter konserten tok hun med seg barnebarna Amalie og Henrik Foslie på en liten rundtur i Øvrebyens gater.

Hege Aas hadde med seg Amalie og Henrik Foslie til årets julemarked. De fikk et flott førsteinntrykk.
Hege Aas hadde med seg Amalie og Henrik Foslie til årets julemarked. De fikk et flott førsteinntrykk. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

– Hun sang veldig fint, fortalte Henrik.

Han og Amalie bor i Hasleum og det var første gangen de var på julemarked i Kongsvinger.

– Det er veldig fint her.

Saken fortsetter etter annonsen

– Og koselig, sa Amalie.

Å komme til Kongsvinger og Øvrebyen dagen før første søndag i advent var midt i blinken.

– Vi sang litt julesanger i bilen, men ikke hatt så mye julestemning, men det har vi fått nå.

Lanserte ny bok

I tillegg til at det var selgere i Øvrebyen var det også nok av aktiviteter i Aamodtgården. Her markerte Kongsvinger museum og Kongsvinger-Vinger historielag historisk jul og skjøt julen inn.

Det ble gang rundt juletreet under historielagets historiske julefeiring i Kongsvingers museums lokaler i Aamodtgården.
Det ble gang rundt juletreet under historielagets historiske julefeiring i Kongsvingers museums lokaler i Aamodtgården. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

I tillegg hadde de med seg en ny bok som de lanserte på dagen som består av artikler som har stått i medlemsbladene fra 2014 til 2021. Med alt fra gammel til nyere historie. Det er leder av historielaget Arve Urlin som har valgt ut de beste artiklene.

– Det har ikke vært så lett å velge, men jeg har prøvd å holde meg til artikler som Kongsvinger-folk har skrevet.

Leder i Kongsvinger- Vinger Historielag, Arve Urlin er mannen som har valgt ut artiklene til deres nyeste bok.
Leder i Kongsvinger- Vinger Historielag, Arve Urlin er mannen som har valgt ut artiklene til deres nyeste bok. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

I tillegg til å ha plukket dem frem er også boken mer strukturert, forteller han.

– Alt som vi har plukket frem fra krigen samlet, så blir det mer oversiktlig. Det samme har vi gjort med andre temaer.

Det er trykket opp 60 stykker av, men dersom etterspørselen er stor, så kan de fint trykke opp flere bøker, forteller han.

Saken fortsetter etter annonsen

Fint å vise seg frem

I naborommet hadde også Kongsvinger kunstforening medlemsutstilling. Da Mitt Kongsvinger tok turen innom hadde 170 folk vært innom for å se på verkene til kunstforeningen.

– Jeg har vært veldig nervøs. Det er veldig skummelt å vise frem egen kunst. Det blir veldig personlig, men jeg har fått veldig mange gode tilbakemeldinger da, så det er veldig hyggelig, sier Ida Solem.

Foreningen har et ønske om å vise frem lokale kunstnere og syns det er stas at de har fått muligheten på en dag som dette.

Ida Solem og Wenche Tangen og resten av Kongsvinger kunstforening var godt fornøyd med å kunne vise frem sine verk under årets julemarked i Øvrebyen.
Ida Solem og Wenche Tangen og resten av Kongsvinger kunstforening var godt fornøyd med å kunne vise frem sine verk under årets julemarked i Øvrebyen. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

– Vi har så mange forskjellige kunstnere, så det er noe for enhver smak. Når det da er en helg hvor det er så mange her, så er det mange som får opp øynene for at vi fins, sier Wenche Tangen.

Utstillingen har også åpent søndag.

Ingen snø og se, men været var det ikke noe å si på under årets julemarked.
Ingen snø og se, men været var det ikke noe å si på under årets julemarked. — Foto: Vegard Lien Bønøgård