Mitt Kongsvinger
6 minutter lesetid

– Gleden i ansiktene til barna er verdt det

På lørdag var det igjen duket for «Åpen sommerdag» i Storhallen.

Karianne Moen-Pedersen var på plass på gratis-arrangementet som hun selv arrangerer med Bygdehjertet. Men, for å først få det gratis, måtte det til en spleis og mange frivillige.

– Vi har mange faste sponsorer som hjelper til, sier hun.

Karianne har holdt på med innsats for andre i fem år, og dette er det tredje året «Åpen sommerdag» arrangeres.

– Gleden i ansiktene til barna er verdt det.

Carina Øien var en av mange frivillige som tro til på «Åpen sommerdag» i år.
Carina Øien var en av mange frivillige som tro til på «Åpen sommerdag» i år. — Foto: Nora Elisabeth Dagestad Øverby

Det var frykt for at det måtte avlyses i år, fordi mengden frivillige ikke var nok. Men, med litt hjelp, ble det et arrangement allikevel.

– Det var fullt opp med deltakere, så mange at de måtte begynne å skrive på baksiden av arkene, sier Carina Øien som satt ved inngangen og registrerte besøkende.

– Det er kjempebra at folk stiller opp. Selv om det er fint vær møter folk opp, og det har gått i ett siden åpning, smiler Carina.

Det var mange frivillige til stede som hjalp til med aktiviteter og trivsel. Kiosker solgte mat og søtsaker, og det var til og med besøk av maskoter.

– Det er veldig moro å se gleden hos barna, sier en av de frivillige, Heidi Hvarstad.

Saken fortsetter etter annonsen
Heidi Hvarstad var på plass som frivillig i Storhallen og storkoste seg med å se barna teste ut rodeo.
Heidi Hvarstad var på plass som frivillig i Storhallen og storkoste seg med å se barna teste ut rodeo. — Foto: Nora Elisabeth Dagestad Øverby

Hun har vært med på arrangementet siden start, og støtter gjerne det Karianne gjør for andre.

– Vi støtter Karianne, og vi må støtte opp, sier hun.

Det er mange forskjellige aktiviteter, fra hoppeslott til ansiktsmaling og musikk. Noen var der for første gang, både frivillige og deltakere, mens andre har vært der fra start.

– Det er første gangen jeg er her som både hjelp og deltaker. Det er alltid kø, og vi har alltid noe å gjøre, sier Cecilie Åslie.

Cecilie Åslie synes tiltaket om å arrangere en slik dag er kjempeflott.
Cecilie Åslie synes tiltaket om å arrangere en slik dag er kjempeflott. — Foto: Nora Elisabeth Dagestad Øverby

Storhallen var fylt opp med fornøyde barn og voksne. Barna fikk klem og sjokolade av Minnie og Mikke Mus, og foreldrene var storfornøyd med innsatsen og aktivitetene for de små. For de frivillige handlet det om å gjøre en innsats for at alle skulle ha det bra, og at barna skulle ha noe å gjøre, helt gratis.

– Vi passer på at barna har det bra og får en god mestringsfølelse, sier Frida Elise Hvarstad Nabben, som har vært frivillig hvert år.

– Det er veldig gøy, spennende og variert, smiler 16-åringen.

Saken fortsetter etter annonsen

Andre som har hatt ting å gjøre er de som jobber i kiosken, hvor de har solgt mye.

– Det kommer folk plutselig hele tiden, sier Jeanette Smedtorp og Hanne Nordby, før det kom en ny pulje kunder.

– Det er helt topp, og et kjempebra initiativ, forteller Cathrine Einarsrud og Annette Østby.
– Det er helt topp, og et kjempebra initiativ, forteller Cathrine Einarsrud og Annette Østby. — Foto: Nora Elisabeth Dagestad Øverby

Det er håp om at gratis-arrangementet vil fortsette, og det er mange som håper det skjer.

– Dette er veldig gøy og bra for barna, og det burde virkelig fortsette, sier Elena Svensson (48), som deltok for første med barnebarn, mann og datter.

Foto: Nora Elisabeth Dagestad Øverby