Mitt Kongsvinger
3 minutter lesetid

Hunden angrep – eieren dømt

Mannen erkjenner at hunden hans gikk til angrep, men synes påtalemyndighetens forslag til straff er urimelig høyt. Det er ikke tingretten enig med ham i.

En mandag formiddag i februar opplevde en mann og en kvinne i Kongsvinger at hunden deres ble angrepet av en annen hund.

Hendelsen ble anmeldt, og politiet har etterforsket angrepet.

Det resulterte i en såkalt tilståelsessak som nylig ble behandlet i Romerike og Glåmdal tingrett.

– Forebygget ikke tilstrekkelig

Eieren av hunden som angrep, ga i rettsmøtet en uforbeholden tilståelse. Etter å ha gjennomgått etterforskningsmaterialet, konkluderte dommeren med at mannen unnlot å avverge angrepet.

– Han handlet uaktsomt ved å ikke i tilstrekkelig grad forebygge at hunden rettstridig angrep den andre hunden. Retten viser i den anledning til de plikter som en hundeeier har etter hundelovens regler, heter det i dommen.

Saken fortsetter etter annonsen

Skadeerstatningskrav

Påtalemyndigheten mener at en bot på 8.000 kroner er riktig straff for angrepet.

I tillegg ble det begjært dom for ileggelse av et skadeerstatningskrav på 2.747 kroner. Dette til den ene av de to som eide hunden som ble angrepet.

– Siktede forklarte i retten at han synes boten virker høy for et slikt lovbrudd, men at han samtykker i det begjærte erstatningskravet, heter det i dommen.

– Riktig nivå

Romerike og Glåmdal tingrett mener det ikke er grunn til å fravike bøtedirektivet når det gjelder botens størrelse. Dommeren er av den oppfatning at nivået er riktig når det legges til grunn at det ikke er påført noen konkret skade.

Saken fortsetter etter annonsen

– Allmennpreventive og likebehandlingshensyn tilsier at siktede bør dømmes i trå med det som direktivet angir som riktig bot for brudd på hundeloven. Retten har forståelse for at siktedes økonomi er presset, men mener likevel at boten ikke fremstår som uforholdsmessig. Retten kan heller ikke se at erstatningskravet er av en slik størrelse at den samlede straffen blir urimelig, heter det i dommen.

Siktede er innkalt til fremmøte forkynning fredag, og dommen er derfor ikke rettskraftig.