Mitt Kongsvinger
3 minutter lesetid

Kommunen får 60 millioner til flomvoll

Kongsvinger kommune er en av tre kommuner som får tilskudd av Norges vassdrags- og energidirektorat.

Kongsvinger kommune får tilskudd til å flomsikre Kongsvinger sentrum. Dette kommer frem i en pressemlding fra Norges vassdrags- og energidirektorat.

I sin beskrivelse av tiltakene, skriver NVE at Glomma har ved flere anledninger flommet over sine bredder. Dermed har det oppstått vanninntreging i boliger og næringsbygg. NVE sine midler kan hjelpe kommunen med å bygge en flomvoll som beskytter sentrum. Kongsvinger kommune får 60,8 millioner kroner til tiltaket.

– Vi er glade for at vi nå kan gi tilskudd til disse tre kommunene. Prosjektene vil bidra til å gjøre lokalsamfunn tryggere i områder som over lang tid har vært utsatt for flom- og skredfare, sier skred- og vassdragsdirektør i NVE Brigt Samdal.

For at det skal kunne bygges nytt langs området ved Gjemselund må en slik flomvoll være på plass. Mangelen på flomvoll har bremset flere byggeprosjekter i sentrum.

Saken fortsetter etter annonsen

En flomvoll har lenge vært planlagt bygd i Kongsvinger sentrum. Kommunen søkte i juli 2020 om bygging av en flomvoll og tilskuddet ble gitt i april 2021. I mars valgte derimot NVE å trekke støtten på totalt 24 millioner kroner. Noe av det de viste til var lang behandlingstid. Etter en ny søknad får nå kommunen igjen midler fra NVE.

Tre kommuner

Tre kommuner får tilskudd av NVE, og skal redusere risikoen for flom og skred i utsatte lokalsamfunn. Det er kommunene som har ansvaret for planlegging og gjennomføringene av tiltakene. De må også betale en egenandel på 10 prosent.

Samdal forteller også at prosjektene har svært høy samfunnsnytte. I prioriteringen av tilskudd, har NVA lagt vekt på risiko. De har også sett på hvilke konsekvenser som en hendelse kan få, både med tanke for liv og helse og for eksisterende bebyggelse.

De to andre kommunene som får tilskudd er Rjukan og Ullensvag.