– Kona mener jeg er mer opptatt av KIL enn henne
Lars Joakim Hanssen må kanskje gjøre et jobbvalg i høst. Å bytte favorittlag i fotball blir aldri aktuelt for 49-åringen.
Fotball. Politikk. Disse to ordene forteller mye om hva Lars Joakim Hanssen bruker fritiden på. Fotballmannen er rød og hvit.
Politikeren er blå.
Vi kommer tilbake til høstens valg senere. Nå setter vi over til Gjemselund.
Siden midten av 90-tallet har den utflyttede Lia-gutten hatt et bankende hjerte for KIL. Det har vært 40 år med oppturer og nedturer. For å ta nåtiden først.
– Jeg mener den direkte opprykksmuligheten røk da vi spilte uavgjort borte mot Mjøndalen, og tapte hjemme mot Start. Nå mener jeg klubben må gjøre alt de kan for å få en best mulig plassering med tanke på kvalik til eliteserien, sier han.
Lidenskapen lever
Lars Joakim har sett rødtrøyene på sitt beste i eliteserien.
– Det var mer trøkk og interesse rundt klubben på 90-tallet, men interessen og lidenskapen min er fortsatt stor. Det opplever jeg at gjelder for mange av oss som har flyttet fra byen. Det handler om at du aldri glemmer tilhørigheten din til stedet du vokste opp, mener Hanssen.
Ingenting vil glede ham mer enn om KIL rykker opp til øverste nivå, 15 år etter forrige opptreden i det beste selskap.
– Espen Nystuen har ved flere anledninger uttalt at det er målet. De har spilt og tapt i kvalifiseringen de tre siste årene, og det ser ut til å bli det samme denne sesongen. Det spørs om ikke troen på at det er mulig svekkes blant de som er i klubben, mener han.
Sammen med to kompiser lager han podkasten «Vi kommer fra skogene.»
– Vi gjør det fordi KIL fortsatt interesserer oss. Nå har ikke jeg lenger like stor mulighet til å reise rundt å se kamper live. Men jeg får med meg hver kamp de spiller, sier han.
Skotsk fotball
49-åringen er bosatt i Drøbak med kone og tre døtre i alderen 9, 13 og 16 år.
– Det tar selvsagt tid å følge opp dem. Alle spiller håndball og den yngste er med på fotball i tillegg. Likevel bruker jeg mye tid på fotball. Kona mener jeg er mer opptatt av KIL enn henne, forteller 49-åringen.
Engasjementet for den runde lærkula strekker seg utenfor Gjemselund. Han er spesielt opptatt av skotsk fotball. Forklaringen for interessen kommer fra skoledagene på Øvrebyen videregående.
– Ola Storberg hadde en tøff fotballdrakt i grønt og hvitt. Det viste seg å være Celtic sin. Det vekket interessen min. Den vokste ytterligere da Vidar Riseth spilte for klubben. I en periode hadde jeg sesongkort på Celtic Park men jeg kan ikke bruke like mye tid på det som før. Lidenskapen til fansen er helt fantastisk. Vi er flere norske supportere som møtes i Oslo for å se kamper på pub. Det er en hyggelig gjeng, forteller Lars Joakim.
Rødt, hvitt – og blått?
De siste to årene har han jobbet som fagsjef for politikk og samfunn i Norsk Bergindustri.
Før det var han i to perioder politisk rådgiver for daværende Frp-statsråd Sylvi Listhaug.
- Fra høsten 2013 til januar 2016, først i landbruksdepartementet, deretter i justisdepartementet.
- Fra mai 2019 og frem til regjeringen Solberg gikk av etter valget to år senere, var Hanssen statssekretær ved Statsministerens kontor.
8. september er det igjen stortingsvalg. Kan det være at Lars Joakim bytter beite hvis det skulle bli et regjeringsskifte?
– Skulle det bli aktuelt, og Sylvi tar kontakt og vil ha meg med, så vil jeg vurdere det. Jeg mener det fortsatt er saker vi ikke fikk gjennomført forrige gang Frp satt i regjering. Å takke ja til en slik stilling betyr mye jobbing seks dager i uka. Timelønna er ikke all verden og familiesituasjonen er også vesentlig, mener han.
Utviklingen påvirker
Han har forhåndsstemt. Noe stadig flere velger gjør. Snart har en halv million nordmenn benyttet seg av denne muligheten.
– Mitt politiske ståsted er jo kjent, så det var ingen grunn til på vente. Stadig flere gjør som meg, noe som påvirker valgkampen. Det er jo ikke i tvil om at i fremtiden vil den starte tidligere på året, sier han, og fortsetter:
– Det blir jo lite stemmer å hente den siste helgen før valgdagen, hvis stadig flere allerede har stemt. Utviklingen kan også påvirke troverdigheten til meningsmålingene den siste uken før valget. De som har stemt er ikke med, derfor kan målinger stemme dårlig overens med det endelige resultatet.
Han er usikker på om folkets røst endres med et regjeringsskifte.
– I desember i fjor så jo Støre ut som en slagen mann, men han og Ap har kommet veldig sterkt tilbake. Jeg tror mest på to mulige utfall: En ren Ap-regjering som i dag, eller en Frp/Høyre-regjering. Jeg tror småpartiene vil være best tjent med å stå utenfor, og heller påvirke utfallet av sine viktigste saker.
Toget har gått
Mitt Kongsvinger møter Hanssen i hjembyen. Han har vært på besøk hos mamma og pappa. Sistnevnte har lang fartstid i kommunepolitikken for Frp. Det var sønnen som tente den politiske gnisten hos opphavet Kjell Arne, som har fartstid i kommunestyret siden 2003.
Junior brenner fortsatt for Kongsvinger, men han tror ikke han flytter tilbake til byen og gjør comeback i lokalpolitikken.
– Nei, det toget har gått. Da vi skulle flytte fra Oslo for noen år siden var det aktuelt, men vi endte opp i Drøbak. Det passet perfekt for kona fra Sørlandet. Nå har vi bodd der lenge og alle trives godt. Ikke minst har barna fått en trygg og god hverdag der. Det er det ingen grunn til å endre på, sier trebarnsfaren.
Vil binde byen sammen
Han mener distriktet har havnet litt i bakevja. Lars Joacim mener SSB-bygget er fint og en god start på utviklingen av den delen av sentrum.
– Slik det er i dag mener jeg elva deler byen i to, og at det er ødeleggende. Jeg har lekt meg litt med tanken om å legge deler av Glomma i rør for å binde det sammen, og jeg har lekt meg med å lage tegninger hvor det er plassert inn næringsbygg og boliger. Jeg synes det har sett veldig bra ut, sier 49-åringen.
Han regner med at slike tanker om byutviling vil skape reaksjoner og harme hos mange innbyggere.
– Jeg kan ikke helt forstå hvordan SSB-bygget kan vekke så mange negative reaksjoner. Jeg synes det skulle vært bygget mye høyere her, jeg, sier han, og retter blikket mot Høyskolen og Science Park.
I ettermiddag rettes blikket mot Skien, der KIL skal kjempe om seriepoeng mot Odd. Han gleder seg til høsten av flere grunner.
Kanskje er Lars Joakim Hanssen tilbake i regjeringskontorene ved Sylvi Listhaugs side før innspurten i Obos-ligaen tar til?
Uansett når han en milepæl i år: 22. oktober er han halvveis til hundre!



