Mitt Kongsvinger
7 minutter lesetid

Mer solide enn noen gang

I snart 43 år har Kurér transportert varer rundt om i landet fra Kongsvinger.

11. oktober 1982 satte Willy Engebretsen seg i bilen for å kjøre sine to første transportoppdrag under navnet Kurér Linjen. Datoen har de god kontroll på, for den første kjøreboken med de to første oppdragene er rammet inn og lagret i bygget. Det ble starten på et langt transporteventyr på Kongsvinger.

Tre år senere fikk han med seg sønnen Stig. Han var klar til å gå i fotsporene til både hans far og bestefar, og 40 år senere er både Stig og Willy fortsatt på plass. Stig er ansvarlig for salg hos Kurér, mens Willy har han ansvaret for biler, servicer og noen av de store kundene til firmaet. Sammen med daglig leder Tom Johnsen driver de firmaet som snart fyller 43 år.

Willy Engebretsen har den første kjøreboka for Kurér på kontoret sitt.
Willy Engebretsen har den første kjøreboka for Kurér på kontoret sitt. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

– Jeg pleier å si at om har du bodd på Østlandet de siste 40 årene, og ikke sett en bil det står Kurér på er jeg overrasket, sier Tom Johnsen.

– Mer solide enn noen gang

Veien frem til i dag har ikke vært helt rett. I en tøff tid slet hele bransjen og etter forsøk på å vokse raskt måtte Kurér Linjen AS melde oppbud i 2001.

Etter en rask overbevisning bestemte de seg for å satse videre. Sammen startet Willy og Stig Engebretsen og Tom Johnsen opp igjen. Nå under navnet Kurér AS.

I dag har firmaet 24 biler som starter fra hovedbasen på SIVA, før de reiser på sine ruter som dekker alt imellom Lillehammer, Hokksund og Halden hver dag. Ukentlig er de i både Stavanger, Trondheim og Linköping.

Helt siden starten har det alltid vært et merke som har gjeldt for Kurér.
Helt siden starten har det alltid vært et merke som har gjeldt for Kurér.

– Vi kjører der det bor folk i landet, sier Johnsen med et glimt i øyet.

Rundt 2 millioner kilometer blir tilbakelagt av Kurér-biler i året, og i 2024 omsatte firmaet for 39 millioner kroner.

– Vi er mer solide enn noen gang, forteller Tom Johnsen.

– Det er sjåførene som gjør jobben

Med snaut 30 ansatte er de en bedrift av betydelig størrelse i Kongsvinger, men i den store transportverden, så er Kurér små sammenlignet med flere av konkurrentene, hvor flere er store statseide transportselskaper. Grunnideen til Kurér handler om å flytte vare uten å reise innom noen terminal.

Saken fortsetter etter annonsen

– Jeg tror styrken vår er at vi ikke er for store, men samtidig så store at vi kan komme med et godt tilbud, og gode løsninger. Vi er veldig nære kundene. Vi har ikke noe stort kundesenter og man kan ringe for å få raskt svar på hvor varen din er. Enten om det er fra noen på kjørekontoret, eller så kan man få snakke med sjåføren om man trenger det, sier Stig.

I tillegg har de ansatte faste ruter som de kjører.

– Det gjør at de blir kjent med kundene, og kundene vet når ting kommer fordi sjåførene kommer til omtrent samme tid hele tiden, sier Stig Engebretsen.

Han snakker varmt om sjåførene som er ute og kjører de sølvgrå bilene som bærer logoen deres. Som selger vet han hvor viktig det er at de gjør en god jobb.

– Jeg er ute og lager avtaler, men det er sjåførene som gjør jobben. Jeg kan prate så mye jeg vil jeg, men det hjelper ingenting hvis ikke sjåførene oppfører seg når de kommer til kundene.

– Hvis ikke de er hyggelige der ute blir det ingen langsiktig avtale.

Utfordring med rekruttering

For at kundene skal kunne kommunisere med sjåførene er firmaet strenge på språkkrav. Hos Kurér er de opptatt av at sjåførene er gode på skandinavisk språk, og helst norsk.

– Om de opprinnelig har et annet språk spiller ingen rolle, men for oss er det viktig at de kan kommunisere godt med kundene.

– Vi selger en trygghet til kundene om at dette varene er på rett plass og til rett tid. Det er store verdier som flyttes på bilene våre. Da er det viktig med nøyaktighet og god kommunikasjon.

Saken fortsetter etter annonsen

Det er derimot ikke alltid så lett å få på plass nye sjåfører. Å rekruttere folk er en generell utfordring for bransjen, og gjennomsnittsalderen på sjåfører stiger stadig.

For å bidra til å snu trenden har de gjort tiltak. De siste årene har de hatt et prosjekt sammen med Odal Sparebank hvor de utdanner nye sjåfører. Finansiering kan ofte være en utfordring for potensielle sjåfører.

– Det som er fint hos oss er at vi har både små og store biler, så vi kan ta imot de som kommer fra videregående skole, hatt lappen en kort tid og kjørt en vinter eller to. Da kan de få muligheten til å kjøre en varebil et år eller to og vise hva de er god for.

– Ser vi da at de kan bli en yrkessjåfør gir vi dem muligheten til å kunne finansiere utdanningen.

Gjennom tiltaket har de fått utdannet flere nye sjåfører. Det er noe de er stolte av.