Smuglet kokain i campingtoalett
En mann i 30-årene fra Sverige er dømt til to år og to måneders fengsel etter at han ble tatt med over én kilo kokain på grensen ved Kongsvinger.
Dommen er avsagt i Romerike og Glåmdal tingrett, og retten fant det bevist at mannen den 8. juni i år smuglet 1003 gram kokain fra Sverige og inn i Norge, via grenseovergangen på Riksåsen.
Ifølge dommen ble mannen stoppet av Tolletaten mens han kjørte en personbil med svenske skilter. Narkotikaen var skjult inne i et campingtoalett plassert i bilen. Kokainen hadde en høy renhetsgrad på 86 prosent, noe retten omtaler som skjerpende fordi stoffet dermed har et stort skadepotensial.
Mannen erkjente straffskyld under rettssaken. Han forklarte at han hadde fått i oppdrag å frakte narkotikaen videre inn i Norge, og at bakgrunnen var en gjeld til kriminelle miljøer i Sverige. Han fortalte at han hadde blitt utsatt for trusler, også rettet mot familien.
Retten mente imidlertid at dette ikke ga grunnlag for straffrihet eller ytterligere strafferabatt. I dommen vises det til at mannen hadde flere reelle handlingsalternativer, blant annet å kontakte politiet, og at press fra kriminelle normalt ikke anses som nødrett.
Utgangspunktet for straffen ble satt til tre års fengsel, men ble redusert blant annet på grunn av tilståelse og noe lang saksbehandlingstid. Den endelige straffen ble fastsatt til to år og to måneder. Mannen har sittet i varetekt siden pågripelsen i juni, og får dette trukket fra i straffen.
Kokainen ble besluttet inndratt. Det ble ikke idømt saksomkostninger. Dommen er enstemmig.



