Mitt Kongsvinger
6 minutter lesetid

Tradisjon å stemme på selve valgdagen

Noen timer før valglokalene stenger var trafikken jevn inn til stemmelokalet på Austmarka.

Selv om det både nasjonalt og lokalt aldri har vært avgitt så mange forhåndsstemmer som ved dette stortingsvalget, er det også mange som venter til valgdagen for å avlegge sin stemme.

På Austmarka barne- og ungdomsskole var det en jevn strøm med velgere som var innom for å avgi sine stemmer da Mitt Kongsvinger var innom mandag ettermiddag.

Ikke i tvil

På vei ut av stemmelokalet traff avisa på tre generasjoner av familien Karterud, som nettopp hadde avlagt sine stemmer.

– Var det et vanskelig valg?

– Jeg syns det var helt greit denne gangen også, sier Bernt Karterud, og blir støttet av sønnen Tom Ivar:

– Jeg var ikke i tvil om hva jeg skulle stemme da jeg gikk inn i stemmelokalet, sier han.

De forteller at de har fått med seg noe av valgkampen, blant annet noen av partileder-debattene på tv. Men de savner et bedre utbytte fra dem.

– Jeg syns det blir mye krangling og peking på hverandre. Jeg tror det hadde vært bedre om partiene hadde fokusert mer på egen politikk enn å fortelle hva de andre gjør feil, sier Bernt og Helene.

Tradisjon

Å stemme på valgdagen er en tradisjon som familien syns er fint å opprettholde.

– Vi har alltid reist hit for å stemme på valgdagen, så da ble det slik i år også, forteller mor og bestemor Helene Karterud.

Selv om både far og sønn er opptatt med tresking av havre om dagen, så skal de følge med på valgsendingene utover kvelden.

– Vi må vel følge med litt på det som skjer i kveld. Det blir å få med seg noen valggdagsmålinger utover aftenen, avslutter de tre.

Vurderte å stemme blankt

Også Emmy Ødegård hadde tatt turen til skolen for å stemme på valgdagen. Hun fortalte at hun hadde vurdert å stemme blankt i dette valget.

Saken fortsetter etter annonsen

– Jeg syns valget i år har vært veldig vanskelig og jeg tenkte egentlig at jeg skulle avgi en blank stemme, sier hun og fortsetter:

– Men jeg klarte å lande på et parti før jeg gikk inn, fortsetter hun.

Hun syns det har vært et valg med mye prat fra politikerne.

– Det blir mye prating og det kan fort bli litt lite handling er jeg redd, sier hun til Mitt Kongsvinger.

Emmy Ødegård fra Austmarka hadde vurdert å stemme blankt, men ombestemte seg før hun gikk inn for å avlegge stemme.
Emmy Ødegård fra Austmarka hadde vurdert å stemme blankt, men ombestemte seg før hun gikk inn for å avlegge stemme. — Foto: Kai Roger Lindberget

Hun forteller at hun alltid har avlagt stemme på valgdagen og det har hun tenkt å fortsette med.

– Det er noe jeg alltid har gjort, også er det så lettvint i og med at jeg bor like ved å gjøre det i dag, avslutter hun.

Fortsatt mulig å få stemt

Austmarka barne- og ungdomsskole er et av åtte valglokaler som holder åpent på valgdagen.

Har du fortsatt ikke stemt, er det fortsatt tid til å gjøre det på disse stedene i Kongsvinger kommune:

1. Langeland skole kl 10:00-21:00

2. Kongsvinger ungdomsskole kl 10:00 – 21:00

3. Vennersberg skole kl 10:00 – 21:00

Saken fortsetter etter annonsen

4. Holthallen kl 10:00 – 21:00

5. Austmarka skole kl 10:00 – 20:00

6. Lundersæter samfunnshus kl 10:00 – 20:00

7. Roverud skole kl 10:00 – 20:00

8. Brandval skole kl 10:00 – 20:00