Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Bare nesten for KIL igjen

Selv med et spillemessig overtak i nesten samtlige 90 minutter, lyktes det ikke å ta poeng for KILs fotballkvinner mot samarbeidsklubben Røa, der de for øvrig fikk gjensyn med en av sine tidligere lagvenninner.

Røa 2 – KIL 3-1

KIL Fotball Kvinner var i helgen i Oslo for å spille på bortebane imot Røa 2, og det endte med et surt tap etter et selvmål helt på tampen. Trener Jørn Ole Korslund forteller at laget i utgangspunktet hadde god kontroll gjennom store deler av kampen.

– Førsteomgangen var solid, Røa hadde ikke et eneste skudd på mål, og vi fikk en fin scoring på corner. I starten av andre omgang var vi nære med både en ball i treverket og en ny corner som nesten gikk inn, i tillegg til noen farlige kontringer. Men så får de en scoring litt ut av ingen ting og får litt momentum en kort periode, ser han.

Ikke lenge etter det første baklengsmålet setter Røa ballen i nettmaskene bak KILs keeper Frida Mosli-Hernes, som er hentet nettopp i fra søndagens motstander. KIL fortsatte å spille bra etter dette, men mot slutten blir det litt dramatikk.

– De får et mål helt på slutten som linjedommeren markerer for offside, men som dommeren mener ikke er det. Da blir vi nødt til å klarere ballen, og den ender i eget nett. Det er frustrerende, men vi må ta det på kinnet og rette fokuset mot Sogndal neste helg, sier Korslund.

To baklengsmål kom på kort tid, og det minnet om utfordringene laget har hatt tidligere. Derfor er det på sin plass å spørre treneren om det er samme problem , og om det kunne handle om at jentene synes synd på seg selv etter å ha fått mål imot.

– Det handler mye om momentum. Når man først slipper inn ett, er det lett å få et til. Men i dag opplevde jeg egentlig at vi stod godt hele veien. Jeg kan ikke ta jentene på innsatsen, forteller treneren.

Saken fortsetter etter annonsen

Kampen bød også på gjensyn med tidligere KIL-spiller Tale Buvarp, som nå spiller for Røa.

– Vi er stolte av henne. Hun fikk minutter i Toppserien i helga, og det var avtalt at hun bare skulle spille første omgang mot oss. Vi vet at vi har flere unge spillere som kan følge samme vei, sier Korslund.

Han legger til at det er et godt samarbeid mellom klubbene, men på banen var det ingen vennskapskamp.

– Vi har også hentet keeperen Frida Mosli-Hernes fra Røa i sommer, og hun sto for oss i dag. Selv om det er god tone utenfor banen, så handlet det i dag om tre poeng. Bare synd at de ikke ble med hjem til Kongsvinger, avslutter han.

Kampfakta

Røa 2 – KIL Fotball Kvinner 3-1 (0-1)

Saken fortsetter etter annonsen

Mål: 0-1 Aurora Skjelbreid Ellingsen (29), 1-1 Amalie Rasmusen (62), 2-1 Turi Eldegaard Kristoffersen (66), 3-1 Kristine Skrutvold Skjæret (Selvmål 89)

Gult kort: Erle Ødegaard Jonsson, Røa

KIL: Frida Lou Mosli-Hernes-Sunniva Søreng, Fanny Bruserud Rønnemyr, Skrutvold Skjæret, Kristine Maria Holtet-Celine Yu Broen Kihldal (Kaja Johansen Nyborg i 58 min), Marielle Pettersen, Aurora Skjelbreid Ellingsen-Mille Jonassen (Jenny Haukerud i 17 min), Emmeli Haugland Eie (Gro Solveig Opdøhl i 21 min), Kanya Sagmo