– Det er fotball som er livet
Rune Løvberg savner ikke kommunale møter et sekund når han gjør Gjemselund klar til dagens kronekamp.
Sommeren har endelig festet grepet. Selv på forblåste Gjemselund er shorts og t-skjorte det mest dugandes dugnadsantrekket. Seniorgruppa og Gatelaget i KIL Toppfotball skal klistre merker på 2000 stoler før kampen mot Sogndal blåses i gang.
På første rad på J-feltet på hovedtribunen er Rune Løvberg i sving. I mange år var han rådmann i kommunen. Nå er det fotball som gjelder for 77-åringen. Han har hatt mange roller i klubben. Nå er han en av de rundt 25 uvurderlige i seniorgruppa.
– Det er en glede å få være med i den gjengen. Det er et godt eksempel på viktigheten av å ha en dugnadsgjeng og et sosialt samlingssted, mener Løvberg.
– Du savner ikke tiden med kommunale møter?
– Det har vel blitt ett år eller to med møter, ikke minst i formannskap og kommunestyrer, i løpet av tiden i kommunale jobber. Kan ikke si jeg savner det, nei. Det er langt bedre å være med på dugnad her en fredag, sier Løvberg.

Seniorene og de andre frivillige står på året rundt til beste for klubben. Loddsalg, programsalg, listen over oppgaver er lang og variert. Er det noe som må fikses trår noen alltid til. Innsatsen er ikke minst uvurderlig inn mot et arrangementsløft som kronekampen.
Stopper opp uten frivillige
– Uten dugnadsviljen ville det stoppet opp for en klubb om oss. Det er så enkelt som det. På hver hjemmekamp er mellom 70-100 frivillige i sving. I tillegg er de involvert i andre arrangementer vi har. Seniorgruppa gjør en innsats hele uka. De ringer for eksempel rundt for å selge målaksjer og få inn bidrag til kronekampen. Den jobben ville ikke vært mulig uten dem, understreker Rune Lundgren, markedsansvarlig og sjef for de frivillige i klubben.
Men tilbake til en annen Rune. Han med etternavnet Løvberg.
Ikke den tidligere rådmannen. Den karrieren tok slutt i 2006.
Men fotballmannen med stor F. Den ballen triller bare videre og videre.
– Fotball har vært viktig for meg i hele livet. Jeg har spilt på den beste klubben….
– …Grue?
– …nei, Brandval, selvsagt!
Best uten ball
Uten å fornærme mannen, er det vel ikke til å stikke under en tribunestol at Løvberg har vært mest synlig utenfor banen. Rett og slett best uten ball. Der har han til gjengjeld vært i mange og viktige posisjoner. I 2022 ble han takket av etter 10 års innsats i ulike roller i styret i KIL Toppfotball for å nevne noe.
– Jeg har brukt – og bruker – mange timer på den idretten. Ikke minst på Gjemselund. Det gjør jeg med den største glede. Å komme ned hit og se aktivitet på alle baner er en utrolig god opplevelse. Nå følger jeg opp og ser de tre barrnebarna. Denne uka var jeg på kamp og kom hjem med tre ballnett og en bag med trøyer. Det er helt topp, mener Løvberg.
I årevis var han lagleder for lagene barna spilte på.
– Jeg hadde ikke noe å bidra med som trener. Den oppgaven tok Terje Sæthre ogTerje Holt seg av på beste vis, minnes Løvberg.

Han titter utover stadion og retter blikket mot gjengen som jobber i solsteiken på motsatt langside.
Klokka skrus noen solide langpasninger bakover i tid.
– Jeg husker da tribunen mot riksveien ble satt opp. Det kom fem-seks lastebiler, de var fra Tsjekkia eller Slovakia, med alt i moduler. Tribunen skulle settes opp så rakt som mulig, og alt var klart på en dag. Hele supportergjengen stilte opp. De gjorde en helt fantasgtisk jobb, minnes Rune.
Dette er rundt 15 år siden. Da var han daglig leder i Kongsvinger Sportanlegg. For å få på plass ny tribune med 1800 seter, og de fire monstermastene til lyskasterne, måtte friidretten få en ny arena.
– Det var ingen enkel oppgave, men løsningen med et nytt friidrettsanlegg på Skansesletta mener jeg ble god, forteller han.
Blodrød i fotballsjela
På den tiden var det lite kort og mye cash i omløp når herrene spilte hjemmekamper.
– Vi var en gjeng som hentet kontanter fra inngangen og i kioskene. Etter kampen talte vi opp omsetningen, og så ble pengene levert i en nattsafe hos banken. Det var den beste måten å gjøre det på dengang.
Rune er blodrød i fotballsjela. Premier Leauge-gull til Liverpool smakte suverent, men det er en liten skvett malurt i seiersbegeret.
– Jeg kom meg dessverre ikke til Anfield, men jeg får gjøre et forsøk på å komme meg dit igjen neste sesong, forteller han.
Tipper aldri borteseier
Hvor han skal i dag er det ingen tvil om.
Gjemselund. Oppmøte: 11.00.
Det er sikkert noen kabler som skal på plass og andre oppgaver som må løses før publikum i all aldere slippes inn portene i det bebudede finværet.
– Hvordan tror du kampen ender?
– Jeg tipper aldri borteseier når KIL spiller hjemme. De scorer ett mål i hver omgang og slipper ikke inn noe. Da blir det 2-0. De må vise den samme innsatsen og spillet som mot RBK i cupen. Det er viktig med tre poeng mot Sogndal med tanke på å henge med helt i toppen, mener Rune Løvberg.
PS! Det er gratis inngang for alle. Fredag ettermiddag hadde klubben samlet inn rundt 310 kroner per billett fra næringsliv og privatpersoner. Skulle det komme 3000 tilskuere, vil det gi 930.00 kroner i billettinntekter.
KIL-Sogndal, Gjemselund kl. 16.00. Fanzone med over 20 utstillere åpner kl. 14.



