Har tatt steget til håndballtoppen
18-åringen Viljar fra Kongsvinger har store mål som håndballspiller. Han takker trenere og spillere i moderklubben for alt han har lært på veien til plass i topplaget Elverum.
Viljar August Wathne Guttormsen (18) fra Kongsvinger har allerede tatt steget opp på A-laget til Elverum Håndball. Nå drømmer linjespilleren om å bli best – og tar med seg både erfaringer og verdier fra barndomsklubben KIL inn i sin nye hverdag.
For den unge Kongsvinger-gutten har overgangen fra spill i KIL Håndball til Elverum vært både spennende og utfordrende. Han innrømmer at han kjenner på nervene før de store kampene, men ser det først og fremst som motivasjon.
– Det er jo kjempegøy å få muligheten til å spille i eliteserien. Hvis man ikke kjenner litt på spenningen, så er det jo ikke like gøy å spille, sier unggutten.
At valget falt på Elverum var ganske naturlig for det lokale håndball-talentet.
Målet er å bli best, hvis det er lov å si. Og så håper jeg å vinne titler.
– Elverum er jo Innlandets beste håndballag, og det ligger nær Kongsvinger. Det er en veldig fin klubb, og jeg har blitt tatt godt imot, både av lagkamerater og trenere, forteller han.
Selv om Elverum og Kongsvinger har sine forskjeller, ser ikke Viljar flyttingen som en stor forandring.
– Byene er ganske like. Det er mange fine folk her, og jeg trives godt, sier han.
Lærte mye i KIL
Han legger heller ikke skjul på hvor mye oppveksten i Kongsvinger og tiden i KIL har betydd for ham.
– Når man spiller i Kongsvinger, så blør man for drakta. Jeg lærte god innsatsvilje der, og mange flinke trenere og spillere har gitt meg tips og triks som jeg tar med meg videre. Det er jo der jeg har lært å spille, understreker han.
Viljar er tålmodig og forteller at han foreløpig er mest fornøyd med at han får spilletid. Ambisjonene hans er likevel høye, selv om han foreløpig er en av de yngste i troppen.
– Målet er å bli best, hvis det er lov å si. Og så håper jeg å vinne titler og få en god karriere, sier han.
Hardt arbeid
For tiden balanserer han spilletid mellom A-laget og rekruttlaget, men ser på det som en styrke.
– Jeg har ikke hatt problemer med belastning så langt. Jeg rekker treninger og kamper på begge lag, og synes det fungerer veldig fint, forteller han.
Og hvem er så Viljar selv, når han ikke står på banen?
– Jeg er en gutt fra Kongsvinger som spiller håndball og satser alt jeg kan. Jeg håper virkelig at navnet mitt blir mer kjent i Håndball-Norge i fremtiden, sier han.
Med hardt arbeid, lokal forankring og ambisjoner som strekker seg langt, er det liten tvil om at Kongsvinger-gutten allerede har tatt viktige steg mot å oppfylle drømmen.
Eliteserien, menn: Bergen-Elverum kl 18 lørdag, sendes på TV2 Play


