Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

– Jeg har opplevd mye glede av å drive med idrett selv

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Med lidenskap for idrett skal han engasjere unge til å fortsette med fotball.

Henrik Kjellstrøm Touray har blitt ansatt som aktivitetsutvikler i KIL fotball. Han skal ha ansvaret for et nytt prosjekt hvor de vil prøve å beholde flere unge til å fortsette med idrett.

Det er nok flere som kjenner til den 28-åringen fra før av. I fem år har han jobbet som elevveileder på Vennersberg skole, og har også jobbet på SFO på samme skole.

– Jeg har jobbet meg oppover i skolesystemet til å få en fast jobb. Det er ikke den mest vanlige måten, men jeg fant min vei, men jeg måtte finne den på min måte, og det er gjennom å gjøre ting.

Nå som vi går inn i januar er han klar for en ny hverdag.

– Jeg føler jeg har lyst til å utfordre meg selv mer. I tillegg er dette noe jeg brenner for å jobbe med.

Touray skal ikke slutte helt på Vennersberg skole, men han skal ikke jobbe noe mer i SFO. Fremover skal han jobbe i 50 prosent stilling for KIL Fotball og 60 prosent som elevveileder. Med 110 prosent stilling på papiret kommer det til å bli mye jobb fremover.

– Det blir mye, men det er jeg klar for. Det kommer til å gå seg til veldig fint. Jeg har fått det litt tilpasset fra begge arbeidsgivere, og det setter jeg også veldig stor pris på.

Saken fortsetter etter annonsen

Hele livet hans har han hatt en interesse for fotball. At han nå skal kombinere sine tidligere erfaringer med fotballinteressen, var en av hovedgrunnene til at han søkte på jobben.

– Jeg har opplevd mye glede av å drive med idrett selv, så nå håper jeg at jeg kan gi noe av den videre til flere.

– Så har jeg jobbet i skolen i fem år. Jeg føler jeg har lært meg å kjenne mennesker med å ha vært en sparre- og støtteperson. Det og da kunne jobbe med et slikt prosjekt som er fotball for alle, tror jeg kommer til å passe meg bra.

Han håper å kunne ha et samarbeid på flere fronter, og han har en plan om å være en kontaktperson og et bindeledd. Selv om han ikke har begynt i jobben enda, har han allerede vært i dialog med flere av skolene i byen.

– Jeg har allerede vært blitt kontaktet med noen som jobber på KUSK og på Sentrum videregående skole, så ordet sprer seg fort.

Allerede da han fikk høre om prosjektet begynte det å komme ideer i hodet. Etter han fikk beskjeden om at han fikk jobben, har tankene surret mye rundt prosjektet.

– Med en gang begynte jeg å se for meg noen ting. Så må jeg og resten av ressursgruppa sette oss ned og planlegge litt for hvordan det kommer til å bli fremover. Noe mer konkret hvordan det blir får vi ta nå som vi kommer inn i det nye året.

Saken fortsetter etter annonsen

Touray har lyst til å bidra med mye pågangsmot i sin nye jobb, og gleder seg til å komme i gang.

– Jeg er ikke redd for å komme med mine egne ideer. Så kommer jeg også inn med et annet perspektiv enn mange av de andre som er her. Så da blir jeg kjent med ungene på en helt annen måte enn de som er her.

– Her finnes det ingen fasit for det vi gjør, så folk må også bare ta kontakt.