Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

Jesper reddet poeng på overtid

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Dommeren la til seks minutter på Nadderud. Det tillegget tok KIL godt vare på og Jesper Andreas Grundt utlignet til 2-2 i siste overtidsminutt.

Etter 21 minutter begynte KIL-patriotene å tro på at Stabæk-forbannelsen endelig kunne ta slutt. Ikke siden 1996 har Kongsvinger slått Stabæk i en obligatorisk kamp! Men da Eric Taylor var våkent fremme på en ball Stabæk-keeper Sondre Rossbach ikke greide å holde, kom det et dobbelt lysglimt for KIL i sola på Nadderud.

Men ledelsen holdt bare in seks minutter. Alexandser Andresen la et hardt og lavt frispark inn foran KIL-målet, og Jespen Isaksen fikk en fot på ballen. Dermed 1-1.

Gjestene hadde brukbare muligheter til å ta tilbake ledelsen, men de fleste skuddene gikk over. I stedet gikk Stabæk opp til 2-1 da et skudd fra Sebastian Olderheim gikk i et KIL-bein, og ballen havnet hos Rasmus Eggen Vinge, som ellers ble godt passet på av Emil Nielsen.

KIL måtte spille i motvind i 2. omgang, men var likevel laget som hadde mest medvind. Presset mot Stabæk-målet ble massivt. Bæringene evnet ikke å kontre i særlig grad og hadde mer enn nok med å klarere.

De gangene “de blaa” Stabæk prøvde seg på lange oppspill, var KIL-keeper Gorodovie langt ute og klarerte – like ofte med hodet som med bena. Han må være den beste “sweeperen” som har vært på Nadderud på mange år!

Det massive KIL -presset endte med en fortjent utligning da innbytter Jesper Andreas Grundt utlignet med en heading i det 96. minutt. Vill jubel blant de 50-60 tilreisende fra de dype skoger. Ja, de ble en del, selv om supporterbussturen måtte avlyses på grunn av manglende deltagelse. Hos Stabæk, som slo KIL 5-0 i tilsvarende kamp i fjor, var fortvilelsen tilsvarende stor.

– Den var deilig! Dette var et viktig poeng i en tøff bortematch! sa en smørblid Jesper etter kampen.

– Jeg så at Lucas (Ravn-Haren) fikk en fin touch, så da fikk jeg kastet meg fram og nikket ballen i mål, sier poengredderen, som synes poengdeling var greit – til tross for at KIL eide 2. omgang. Vi fortjener ikke å vinne når vi slipper inn to så enkle mål i 1. omgang. Men det vi gjorde etter pause er jeg fornøyd med. Da tok vi kontroll over kampen.

KIL-trener Johan Wennberg syntes i likhet med Jesper at poengdeling var greit.

– Ut fra den 1. omgangen vi presterte fortjente vi ikke mer. Etter pause fikk vi mer variasjon i angrepsspillet – etter at vi i pausen hadde pratet om at vi ikke får ut det beste i oss når vi står i ro. Sånne 1. omganger kan vi ikke ha. Da er vi ikke bedre enn noen. Når vi trykker på, kan vi hevde oss, oppsummerte Wennberg.

Et lite skår i KIL-gleden var at midtstopper Pim Saathof måtte ut på båre etter 17 minutter.

Kampfakta:

Stabæk-KIL 2-2 (2-1)

Saken fortsetter etter annonsen

Nadderud

Tilskuere: 2053

Dommer: Jan Morten Tennøy, Nore Neset

Gule kort: Fillip Jensen Riise, og Fredrik Ellegaard, Stabæk, Andreas Dybevik, KIL,

Mål: 0-1 Eric Taylor (22.) 1-1 Jesper Isaksen (28.) 2-1 Rasmus Eggen Vinge (44.) 2-2 Jesper Andreas Grundt (90+6)

KILs lag: Alexey Gorodovoi, Per Håkan Joel Nilsson (80. Albert Leer Sandstad) , Pim Saathof (18. Mapenda Mbow), Fredrik Holmé, Emil Arendrup Nielsen, Eric Taylor (67. Jesper Andreas Grundt), Mathias Berg Gjerstrøm, Andreas Dybevik, Lucas Janus Ravn-Haren, Noa Oliver Williams (80. Martin Tangen Vinjor), Joacim Emil Godhei Holtan (67. Albert Leer Sandstad)

Spillerbørs

Alexey Gorodovoi 7

Per Håkan Joel Nilsson 5

Mapenda Mbow 6

Fredrik Holmé 5

Emil Arendrup Nielsen 6

Saken fortsetter etter annonsen

Eric Taylor 6

Mathias Berg Gjerstrøm 5

Andreas Dybevik 5

Lucas Janus Ravn-Haren 5

Noa Oliver Williams 6

Joacim Emil Godhei Holtan 5