Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

KIL vant «bortekamp» på hjemmebane

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

KILs håndballkvinner tok en komfortabel seier mot Elverum i Tråstadhallen. Selv om kampen formelt var en bortekamp, var avtalt at det skulle være slik, ettersom Elverum hadde håndballens dag når det motsatte oppgjøret ble spilt. Nå venter en tøff utfordring mot serielederen Gjøvik på søndag.

KILs håndballkvinner viste solid spill da de møtte Elverum i Tråstadhallen onsdag kveld. Laget tok styringa i fra start og med et sterkt forsvar og et effektivt angrep, sikret de seg en overbevisende 30–23-seier og to nye poeng imot fylkesrivalen.

– Jeg syns treninga på alle jentene var veldig bra fra start, og vi var veldig klare for å vinne matchen, sier en av Marielle Lervold Danielsen, som var en av de sentrale spillerne i kampen.

Kongsvinger startet sterkt, men fikk hadde sju-åtte minutter tidlig i andre omgang da det ble litt rot og der de lot Elverum få ha initiativet.

– De tok oss litt på senga med 4-2-forsvaret sitt, men etter hvert taklet vi det greit. Vi spilte oss til gode sjanser og vant med en del mål, så vi er fornøyde, sier Danielsen i etterkant av kampen.

Assistenttrener Alexei Shestakov var også fornøyd med lagets prestasjon.

– Det var mye positivt å ta med seg i dag. Vi hadde mer fart og klarte å utnytte kantene våre godt. Selv om vi rotet litt i starten av annen omgang, hadde vi stort sett kontroll, sier han.

Forsvaret har etter hvert blitt en av KILs store styrker denne sesongen, og Danielsen mener laget har funnet en god struktur. Selv om hun blir mest brukt i forsvar, så er hun litt beskjeden over sin egen rolle i laget.

– Jeg vil ikke skryte for mye av meg selv, men jeg føler jeg bidrar mye i forsvar. Vi jobber godt sammen, og det er veldig gøy, sier hun.

Saken fortsetter etter annonsen

Lagånden er også en viktig faktor for suksessen.

– Alle hjelper hverandre, og om noen har det vanskelig, er vi der. Det er en fantastisk gjeng å spille håndball med, sier Danielsen.

KIL-damene har et tett kampprogram og får en ny stor utfordring allerede søndag. Da venter serieleder Gjøvik, igjen i Tråstadhallen.

– Vi har vist at vi kan tukte de beste. Vi har tatt poeng mot både Junkeren og OSI, så Gjøvik bør være litt redde, sier Shestakov med et smil.

Kampen mot serielederen spilles søndag kl. 15.15 i Tråstadhallen.

Kampfakta

Elverum – KIL 23 – 30 (12-17)

Saken fortsetter etter annonsen

Tråstad Idrettshall

Mål KIL: Hanna Venstad 7, Julia Pedersen 5, Thea Marie Thomasgaard Osvik 5, Sina Marie Ulvang Loktu 4, Hedda Grøttheim 3, Marielle Lervold Danielsen 3, Emma Valdem Pigere 2, Ingrid Lysen 1

Utvisninger: Elverum 1×2 min, KIL 1x 2 min

Advarsler: Elverum 1, KIL 2