Kongsvinger-jente vant Finkenstipendet 2025
Mali Halldorsson var en av vinnerene av Finkenstipendet 2025. Her slo hun flere elever fra de ulike NTG skolene rundt om i landet.
Kongsvinger-jenta Mali Halldorsson fra NTG Kongsvinger var en av vinnerne av Finkenstipendet 2025.
– Det er veldig stas. Det er deilig å få litt tilbake igjen etter strevet. Man merker at folk ser insatsen jeg legger i det jeg gjør, forteller Halldorsson.
Nyheten fikk hun etter en muntlig eksamen, som også gikk bra. Da ble det glad nyheter på rad og rekke, og Halldorsson sier at hun ble veldig glad.

Hun får da 20 000 kroner, men har ikke tenkt å bruke de opp ved det første.
– Jeg skal flytte til Oslo, så da er de nok fine å ha til da. Om det går til ny PC, leie eller noe slikt, er vel mest sannsynelig, sier hun og ler.
Daglig leder på NTG Kongsvinger, Åge Steen, sier at det er gøy at Halldorsson har fått til en slik prestasjon.

Finkenstipendet blir gitt ut til to NTG elever, og hver skole har meldt inn aktuelle elever på forhånd. Siden NTG har skoler i Bergen, Kongsvinger, Bodø, Bærum, Geilo, Lillehammer og Tromsø, så er det en del elever som konkurrerer mot hverandre for prisen.
– For Mali sin del, så har hun allerede kommet på et høyt nivå. Hun jobber strukturert og målbevisst, sier Steen.
Halldorsson har spilt på landslaget i håndball både i J16 og J18, og har også vært kaptein på noen av disse kampene.
– Det viser at hun også har lederegenskaper. Så det er mer enn bare gode idrettsprestasjoner som er grunnen til at hun ble valgt, forteller han.
Den unge håndballspilleren har gått på både NTG-U og NTG, og har nå hatt seks år under Norges Toppidrettsgymnas. Det er ikke bare i håndballen Halldorsson har nådd toppen. På ungdomsskolen drev hun også med friidrett, og fikk noen NM-titler i ulike øvelser.



