Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Sikret poeng rett før slutt

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Håndballdamene til KIL brukte søndagen til å yppe seg mot topplaget Junkeren i Bodø.

KIL var med på notene fra første stund, da de møtte serietoeren Junkeren i Bodø Spektrum søndag. Jentene viste liten respekt for topplaget, og selv om de fikk en liten downperiode i andre omgang, greide laget å kjempe seg inn i kampen igjen.

Thea Osvik, som denne gangen delte toppscorertittelen (seks mål) med Sina Marie Ulvang Loktu, var spilleren som satte inn den siste ballen, og dermed sørget for at de fikk med seg ett poeng i bagasjen hjem til Kongsvinger.

Viktige redninger

– Vi spiller en veldig bra første omgang, der vi gjør det bra både i angrep og i forsvar. Så faller vi litt i andre omgang og taper flere sjanser i det offensive spillet. Da legger vi om litt, og spiller litt mer mann mot mann-spill, og vi vinner en del på det, sier Thea etter kampen.

I tillegg til å sette den siste ballen i mål, skryter Osvik av det som skjer helt bakerst i egne rekker også, og hun forteller at det neppe ville endt med poeng om det ikke hadde vært for gode keeperprestasjoner på slutten av kampen.

– Vi bruker begge målvaktene våre i løpet av kampen, men mot slutten så redder Ane Bolstad de fire siste skuddforsøkene til Junkeren. Vi hadde aldri kunnet reist herifra med poeng om ikke hun hadde gjort det, forteller Thea.

Saken fortsetter etter annonsen

Hun forteller videre at hun var nervøs da hun fikk muligheten til å avslutte da det sto igjen åtte sekunder på klokka, men takker samtidig lagvenninnene for at de viste henne den tilliten.

Jeg tenkte, hva hvis jeg bommer nå?

– Jeg tenkte, hva hvis jeg bommer nå? Men så var det jo bare å gjøre som man pleier når man scorer mål. Jeg er glad for at de andre stolte på meg i den situasjonen, og det er alltid positivt at man får muligheten til å avgjøre kampen, sier seksmålsscoreren.

Thea sier at det har vært god stemning i laget hele helga, og at de har tullet med hverandre og hatt det gøy. Hun sier også at det ikke er noe nytt, men at det er slik stort sett hele tiden.

Siste lange bortetur

Søndagens kamp markerte også samtidig at KIL nå er ferdig med de lange borteturene, og at det stort sett blir korte bussturer og hjemmekamper i resten av sesongen. Hun som sørget for poenget er glad for det, og forteller at smakte ekstra godt med poeng ettersom det var imot ett av topplagene.

Saken fortsetter etter annonsen

– Det er alltid godt å få poeng, men det smaker ekstra godt i kamper der man er underdogs. Nå ser vi fram mot å skulle slippe de lange reisene, og vi er spente på hvordan vi gjør det mot Lillehammer i Tråstadhallen neste søndag, forteller Thea Osvik, før hun og lagvenninnene reiser ut for å feire det ene poenget med en pizza i Bodø.

Kampfakta

Junkeren – KIL 27-27 (12-15)

Bodø Spektrum, 86 tilskuere.

Mål KIL: Thea Marie Thomasgaard Osvik 6, Sina Marie Ulvang Loktu 6, Hanna Venstad 4, Julie Rognstad 3, Hedda Grøttheim 3, Julia Pedersen 2, Tine Bekkelund Bjerregård 2, Emma Valdem Pigere 1

Utvisninger: Junkeren 3×2 min, KIL 3×2 min