Tok en solid seier i toppkampen
KIL hadde god kontroll alt det Aalesund hadde å stille opp med.
KIL – Aalesund 3-0
Lørdagens fyrverkeri av en fotballkamp ble ikke gjentatt da da Kjetil Rekdahls Aalesund kom på besøk til Gjemselund onsdag. KIL var ikke like offensive som de har vært i tidligere kamper, men klarte å ha god kontroll på det Aalesund hadde å by på.
Første omgang besto av få sjanser, med et Aalesund som prøvde å komme seg igjennom et tett KIL forsvar. Men de klarte ikke å skape de store sjansene og de ga rom for KIL til å kontre.
Etter 14 minutter spilt var det flere som ropte på rødt kort da Noa Williams ble felt av Simen Haram. Han fikk bare det gule kortet, men overgangene skulle vise seg å være KIL sitt store våpen i første omgang.
Like før halvtimen var KIL frempå med overgang igjen. Joel Nilsson prøvde å kippe gjennom Martin Vinjor, men ballen havnet litt for langt bak han til å ta med seg den videre. Han fikk derimot sendt ballen videre til Lucas Ravn-Haren som fikk ballen på like utenfor 5-meteren. Han satt ballen kontrollert i mål og sørget for at KIL tok ledelsen 1-0.

Det ble første omgangens eneste scoring.
De store sjansene uteble også mye av de neste 45, men gjestene sin frustrasjon var tydelig gjennom hele andre omgang.
Da de ikke klarte å skape noe så klarte KIL å doble til 2-0 på corner. Unggutten Armand Øverby har vært nære ved noen anledninger, og onsdag fikk han endelig sin første scoring for KIL i serien.
KIL var ikke ferdig for dagen, og på overtid så økte Albert Sandstad ledelsen til 3-0 for KIL.
– Forsvarer oss veldig bra
Med tre scoringer og rent bur var trener Johan Wennberg naturlig nok en meget fornøyd mann da han møtte pressen etter kamp.
– Det er en kort periode i slutten av første omgang som det brenner litt. Ellers syns jeg spillerne fokuserte hele kampen igjennom. Så i andre omgang må Aalesund gjøre noe ordentlig bra for å score på oss og det er melodien å fortsette på for oss.

Mot Sogndal gikk KIL inn til pause med en 3-0 ledelse, inn i andre omgang så kom Sogndal tilbake i kampen med to raske scoringer. Wennberg var klar på at han ikke ville se noe slikt i dag.
– Da vi skulle gå ut i andre omgang ville vi ikke at dette skulle bli en åpen kamp. Vi ville fortsette å være kompakte og disiplinerte. Så er det vanskelig mot et lag som Aalesund, men guttene løste det veldig bra. Sist gang scoret vi i prinsippet to selvmål og i dag gir vi ikke bort noen ting. De er nær et par ganger, men vi forsvarer oss veldig bra.
Tar ikke av
Selv om det var en bunnsolid seier og en god prestasjon fra alle lagdelene, så vil ikke Wennberg ta av, av den grunn.
– Vi vet at det er så ferskvare. Plutselig så snur det, så jeg tør ikke si noen ting, men vi skal sørge for at vi legger det samme i potten neste kamp. Vi må sørge for at når det ikke flyter for oss at vi likevel forsvarsarbeidet og det kjedelige arbeidet i bånn. Da blir vi uansett vanskelige å spille imot.
Allerede til lørdag er det ny kamp for KIL. Når de reiser til Egersund så blir det tredje kampen på en uke. Det blir dermed mye fokus på at spillerne skal få roet seg ned til den tid.
– Alle ting man kan gjøre med mat og restitusjon er det viktigste man kan gjøre nå. Nå blir det ikke noen fotballtreninger inn mot kampen, så vi må bare få kroppene klare igjen til å kjøre på.
Kampfakta
Kongsvinger – Aalesund 3-0 (1-0)
1406 tilskuere
Mål: 1-0 Lucas Haren (27), 2-0 Armand Øverby (82), 3-0 Albert Sandstad (90+3).
Dommer: Magnus Koløy, Bjørndal.
Gult kort: Simen Haram, Davíd Jóhannsson, Philip Aukland, Geir Frigård, Aalesund.
KIL: Aleksej Gorodovoj (6) – Joel Nilsson (6) , Fredrik Holmé (7) , Mapenda Mbow (8), Emil Arendrup Nielsen (6) – Eric Taylor (8) (Daniel Lysgård fra 84.), Martin Vinjor (6) (Mathias Gjerstrøm fra 58 (6).), Andreas Dybevik (6) – Lucas Haren (6) (Joacim Holtan fra 87.), Rasmus Opdal Christiansen (6) (Armand Øverby fra 58 (6).), Noa Williams (6) (Albert Sandstad fra 87.).



