Mitt Kongsvinger
6 minutter lesetid

De Små Scener: Festivalen som samler store opplevelser på små arenaer

Snaue fire uker før vinterens utgave av festivalen «De Små Scener» starter er flere konserter allerede utsolgt og interessen er stor, for festivalen, melder festivalsjef Lars Ovlien.

Pågangen etter billetter til mange av arrangementene til festivalen De Små Scener som starter torsdag 29.januar er stor, sier festivalsjef Lars Ovlien.

– Slagordet vårt er jo store opplevelser på små scener. Det gir intime og kule opplevelser, men det fører også til at enkelte av arrangementene selges ut raskt, sier Ovlien.

En rask kikk på festivalens program viser at konserten med Claudia Scott er utsolgt, det samme er teaterforestillingen «Tiggarfolk & Herrskap» med Västanå teater. Konserten med brødrene Håvard og Øivind Gimse ble så populær at Ovlien raskt måtte sette opp ekstrakonsert som også nærmer seg så godt som utsolgt.

Billettene til konserten med Claudia Scott ble raskt utsolgt. På grunn av plass og kapasitet lar det seg ikke sette opp ekstrakonsert. Men det er ledige billetter til andre konserter på festivalen, sier festivalsjef Lars Ovlien.
Billettene til konserten med Claudia Scott ble raskt utsolgt. På grunn av plass og kapasitet lar det seg ikke sette opp ekstrakonsert. Men det er ledige billetter til andre konserter på festivalen, sier festivalsjef Lars Ovlien. — Foto:Tore Meek/NTB

På spørsmål om det er muligheter for flere ekstrakonserter må Ovlien skuffe.2

– Nei, vi har dessverre ikke plass og kapasitet til det. Men det er fortsatt billetter igjen til andre konserter under festivalen. I tillegg arrangeres det både bokbad, bokmesse og kunstutstilling disse dagene.

Festivalens åpningskonsert er som vanlig et samarbeid med konsertserien Klang under kuppelen i Vinger kirke. «Store stemmer» med sangerne Hanne Korsbrekke Askeland og Dagfinn Andersen samt Ole Christian Haagenrud på klaver inviterer til en kveld med musikk fra opera og Broadway.

– Vi har jo en festivalkunstner som i år er Liv Natalie Nymo fra Nord-Odal, men som har samisk bakgrunn. Hun gir ut sitt debutalbum i år og vil presentere smakebiter fra dette på festivalen, forteller Ovlien.

De Små Scener samarbeider med Vinger kirkes konsertserie "Klang under kuppelen". Torsdag 29. januar kommer "Store stemmer" med med sangerne Hanne Korsbrekke Askeland og Dagfinn Andersen samt Ole Christian Haagenrud på klaver til Vinger kirke.
De Små Scener samarbeider med Vinger kirkes konsertserie «Klang under kuppelen». Torsdag 29. januar kommer «Store stemmer» med med sangerne Hanne Korsbrekke Askeland og Dagfinn Andersen samt Ole Christian Haagenrud på klaver til Vinger kirke. — Foto:Sveinung Bjorå

Lørdag 31.anuar fylles Herdahlssalen og rommene inntil opp med lokale forfattere.

Foreløpig har vi 12-13 påmeldte lokale forfattere som lager i stand bokmesse i Herdahlssalen, mens det blir café og bokbad med blant andre Bengt Berg i rommene inntil, forteller Ovlien.

Saken fortsetter etter annonsen

I Aamodtgården har Kongsvinger kunstforening utstilling lørdag og søndag med verker av TV-journalisten Fredrik Skavlan.

– Han har gjennom flere tiår etablert seg som en av landets mest populære tegnere og det er et utvalg av disse vi får se og kan også få muligheten til å kjøpe, legger Ovlien til før han fortsetter:

– Pianoforte får lørdag besøk av en virkelig nestor innen norsk klassisk musikk. 90 år unge Liv Glaser har i mange tiår markert seg som en av Norges mest anerkjente og folkekjære pianister.

Ovlien trekker selv frem besøket av forfatteren, poeten og musikeren Bård Torgersen i Mathesongården som spennende.

– Han er en fantastisk forfatter, nå er han ute med en ny diktsamling. Alt i alt har han gitt ut mer enn 20 bøker og har bakgrunn fra norsk undergrunn.

I fjor høst opplevde festivalsjef Ovlien Chris Erichsen, kjent fra bandet The Aller Værste, en opplevelse han beskriver som kjempetøft.

– Han er like tøff og sint som han var på 70-tallet. Dette er en mann som mener noe. Jeg så han på Kafé Hærverk i fjor høst og det var kjempetøft. Lørdag 31. januar spiller han på De Små Scener i Mathesongården, sier Ovlien entusiastisk.

Saken fortsetter etter annonsen

Lørdagskvelden avsluttes med Birgitte Ovlien, gitarist Per Andreas Brinck Strøm og Bjørn Nilsen som vil servere blues, Americana og countrymusikk i Mathesongården.

Majken Christiansen kommer tilbake til Herdahlssalen søndag 1. februar.
Majken Christiansen kommer tilbake til Herdahlssalen søndag 1. februar. — Foto: Lars Opstad

Søndag 1.februar kommer sangeren Majken Christiansen tilbake til De Små Scener.

Vi gjør som vi pleier. I et samarbeid med Glåmdal Jazzklubb så avslutter vi festivalen med jazz i Herdahlssalen. Majken Christiansen har spilt her før og nå kommer hun tilbake med en kvartett som spiller jazz fra jazzens gullalder, avslutter Lars Ovlien.

Festivalen De Små Scener pågår i tidsrommet 29.januar og til og med 1.februar.