Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Historielaget skaper liv i kulturminne

Fredag fylles fjøset på bygdetunet Skineb med musikk av Harwester.

Konserten med lokale Harwester er bare starten på et prosjekt som Brandval Historielag har satt i gang for å skape liv og aktivitet i kulturminnene.

– I et litt beskjedent, men sjarmerende fjøs på bygdetunet på Brandval, starter vi opp et prosjekt som vil vare hele sommeren. I det fjøset vil vi ha et månedlig arrangement som starter med en Light-utgave av Harwester, sier Paul Inge Tønseth i Brandval Historielag.

Prosjektet har fått navnet «Kultur på Skineb» og har kommet i stand med grende- og tettstedsmidler fra Kongsvinger kommune. Men ideen om å skape liv i det gamle fjøset er hentet annetsteds fra.

Paul Inge Tønseth i Brandval historielag forteller om lagets nye prosjekt "Kultur på Skineb".
Paul Inge Tønseth i Brandval historielag forteller om lagets nye prosjekt «Kultur på Skineb». — Øystein Engh

– Jeg vokste opp med mange kulturminner rundt meg i bergstaden Røros, og er opptatt av at man skal gjøre kulturminnene aktive, og fylle de med aktivitet, forteller Tønseth.

Allerede i fjor fikk Brandval historielag prøvd ut fjøset på Skineb som kulturarena. Da med litteratur- og visekveld.

Saken fortsetter etter annonsen

Det gamle fjøset som tidligere huset både kyr, sauer, griser og høner, er nå pusset opp. Blant annet har historielaget byttet ut en del av de gamle tømmerstokkene i bygningen, slik at det kan huse et 40-talls publikummere.

Utover sommeren vil det bli ulike kulturarrangement i fjøset, forteller Tønseth.

Senere i sommer blir det bokbad med forfatter og musiker Levi Henriksen i fjøset på Skineb.
Senere i sommer blir det bokbad med forfatter og musiker Levi Henriksen i fjøset på Skineb. — Foto: Marie Mørch

– Vi kommer til å ha gladjazz i fjøset en kveld, senere på sommeren får vi besøk av 8 Unge som synger barbershop, litt drikkeviser og forskjellig. Også avslutter vi i september med et bokbad med Levi Henriksen kombinert med en lokal duo som heter Britanus og Broderen, bestående av Andreas Aarskog og Eirik Aarskog.

Med få plasser til hvert arrangement, regner historielaget med at det vil bli fulle hus.

Saken fortsetter etter annonsen

– I og med at det er få plasser så regner vi egentlig med det. Det er jo morsomt å kunne presentere Harwester i en Light-utgave i en intim arena. Sist vi så dem lokalt så var det jo på Brandvalfestivalen foran et stort publikum og på en stor scene. Så dette blir intimt, nære og sikkert en positiv opplevelse, mener Tønseth som legger til at han med begrepet Light mener en mer akustisk utgave av Harwester.

Mer informasjon om konserten i fjøset på bygdetunet Skineb på Brandval fredag 22.mai kan man finne på Facebook under arrangementet Harwester på Skineb.