Mitt Kongsvinger
2 minutter lesetid

Spellemannprisvinner til Kongsvinger

Jazzpianisten Tord Gustavsen skal holde konsert hos Pianoforte.

Den 19.februar kommer jazzpianisten Tord Gustavsen til Kongsvinger og Pianoforte for å holde konsert. Gustavsen har gitt ut ti album selv. I tillegg har han medvirket i en rekke andre prosjekter med artister som Silje Nergaard, Kristin Ambjørnsen, Solveig Slettahjell og Simin Tander.

– Han er kjent for sitt lyriske, stillfarne og uttrykksfulle spill. Med røtter i jazz, salmetradisjon og nordisk folkemusikk har han skapt et særegent musikalsk univers som har fått internasjonal anerkjennelse, sier Berit Billingsø hos arrangøren Pianoforte.

Med jazztrioen Tord Gustavsen trio oppnådde han i 2005 at albumet «The Ground» endte på topp 10 på den amerikanske Billboard Top Jazz album listen. Albumet nådde også helt til topps på VG-lista som første instrumentale album.

I 2009 fikk Gustavsen Spellemannprisen for albumet «Restored». Han ble også nominert til Spellemannprisen i klassen tradisjonsmusikk for «Villfarende barn» i 2023.