Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Her åpnes det ny butikk

Lokalet har stått tomt siden KIL Toppfotball hadde sin pop-up butikk i desember.

Kongsvinger får snart et nytt tilskudd til byen når Aladdin Gull åpner butikk i Brugata. Selv om navnet kan gi assosiasjoner til en gullsmed, er det ikke det driver Ryan Nichols tar med seg.

– Vi er ikke en gullsmed i det hele tatt. Det vi primært driver med er oppkjøp, forklarer Nichols.

Butikken vil kjøpe inn gull og sølv, men også en rekke andre verdigjenstander som mynter, sedler, medaljer, postkort og enkelte samlerobjekter. Vintage klokker, inkludert eksklusive merker, er også en del av sortimentet.

Ifølge Nichols handler konseptet nesten like mye om veiledning som handel.

– Vi pleier å si at det nesten er en offentlig tjeneste. Folk kommer inn med spørsmål, og vi hjelper dem, enten det er å selge til oss eller finne ut hvor de bør gå videre.

Ryan Nichols (t.v.) og Thomas Fehn er desom startet Aladdin sammen i 2018 og er hovedeiere og grundere.
Ryan Nichols (t.v.) og Thomas Fehn er desom startet Aladdin sammen i 2018 og er hovedeiere og grundere. — Foto: Privat

Han understreker at de også gir råd til kunder som har gjenstander de selv ikke kjøper.

– Det finnes ingen dumme spørsmål. Mange trenger bare litt hjelp til å forstå hva de har.

Saken fortsetter etter annonsen

Konseptet har vist seg å treffe en nerve hos folk.

– Veldig mange sitter på ting de er usikre på verdien av. Derfor tilbyr vi gratis vurdering. Du kan komme innom uten forpliktelser og få svar med en gang, sier han.

Butikken i Kongsvinger blir kjedens åttende i Norge. De åpnet den først butikken på Strømmen storsenter i 2018 og har siden vokst jevnt, til tross for en kortvarig nedbremsing under pandemien.

Nichols er selv fra Elverum og flere av de som er tilknyttet selskapet er fra Hedmark området. Fra før av har de også butikker både på Elverum og på Hamar. Nå knytter de sammen med butikkene deres på Romerike med en butikk i Kongsvinger.

– Hedmark ligger oss litt nært hjertet. Kongsvinger er også et slags knutepunkt for områdene rundt, som Odalen og Glomma-regionen. Samtidig har det vært befolkningsvekst her, noe vi alltid ser på når vi vurderer nye etableringer, sier Nichols.

Butikken skal ligge på utsiden av Kongssenteret. Senest hadde KIL Toppfotball en pop-up butikk i lokalene. Nichols håper å åpne butikken i juli.

Saken fortsetter etter annonsen

– Vi kommer også til å være mye til stede selv i starten for å sikre kvaliteten, sier Nichols.

Han oppfordrer samtidig innbyggerne til å ta en titt i skuffer og skap før åpningen. De siste årene har markedet for gull og sølv vært gunstig.

– Gullprisen har steget kraftig de siste årene. Det gjør at mange blir overrasket over verdiene de faktisk har hjemme.