Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Sommerskole i Kongsvinger gir ny sjanse til elevene

Elever og lærlinger i Kongsvinger som ikke har bestått fag, får en ny mulighet til å forbedre resultatene sine i sommer. Fra 22. juni til 3. juli arrangeres sommerskole med mål om å gi deltakerne ny standpunktkarakter og bedre faglig grunnlag.

Sommerskolen i Kongsvinger arrangeres fra mandag 22. juni til fredag 3. juli, og gir elever og lærlinger en ny mulighet til å fullføre fag de ikke har bestått. Tilbudet retter seg mot dem som har deltatt i opplæring fram til minst 1. mars, men som mangler bestått standpunktkarakter og/eller eksamen. Påmeldingsfristen er 1. juni.

– Et svært nyttig tiltak

Gjennom sommerskolen får deltakerne utvidet opplæring med mål om å oppnå ny standpunktkarakter. Dette kan være avgjørende for å fullføre videregående opplæring, enten det gjelder å oppnå studiekompetanse eller å få utstedt fag- eller svennebrev.

– Dette er et veldig bra tiltak for elever som har hatt en eller annen form for utfordring i skoleløpet, men de må ha vært i opplæring fram til 1. mars, kan rektor ved Øvrebyen videregående skole Øivind Smerkerud fortelle.

Undervisningen ledes av erfarne lærere, som skal bidra til tett faglig oppfølging i løpet av perioden. Tilbudet er ment som et supplement til den ordinære undervisningen, og kan ikke erstatte vanlig skolegang, men gir en mulighet til å forbedre tidligere resultater.

– Vi skal ha tre fag, og vi har tre lærere som underviser under dette tilbudet – og det gleder vi oss til, for dette blir både nytt og spennende for oss også. Dette har vært et tilbud på Hamar og i Lillhammerregionen fra før, men for oss i Kongsvingerregionen er dette helt nytt, sier han.

Saken fortsetter etter annonsen

Kan slippe eksamen med bestått standpunkt

Med 15 plasser per fag og rutinerte lærere håper Smerkerud at resultatene vil bli synlige, og noe elevene kommer til å ta med seg videre.

– Målet her er at de elevene skal få en bestått standpuntkarakter. For da består de faget. Det handler bare om å få bestått standpunktarakter. De slipper rett og slett eksamen i disse tre fagene, sier Smerkerud, som er spent på hvor mange elever som melder seg på sommerskolen.

Gjennom sommerskolen på Øvrebyen videregående skole får deltakerne utvidet opplæring med mål om å oppnå ny standpunktkarakter.
Gjennom sommerskolen på Øvrebyen videregående skole får deltakerne utvidet opplæring med mål om å oppnå ny standpunktkarakter. — Arkivfoto: Mats Sauro Høimyr.

Dette er et tilbud som koster kommunen mye penger – men ikke for elevene.

– Nå håper vi bare at de som trenger det, og vil, benytter seg av sommerskolen. Det er elevene vi tenker på, både i hverdagen og for elevenes fremtid, avslutter Smerkerud.

Saken fortsetter etter annonsen

Sommerskolen er gratis å delta på, og innebærer ingen kostnader utover egen innsats.

Påmeldingsfristen er satt til 1. juni. Kommunen og Innlandet Fylkeskommune oppfordrer aktuelle kandidater til å benytte seg av tilbudet, som kan bidra til å sikre progresjon og bedre faglige forutsetninger fremover.