Mitt Kongsvinger
3 minutter lesetid

Tok biltur i sentrum med 2,12 i promille – dømt til fengsel

En mann i slutten av 30-årene er dømt for promillekjøring etter å ha kjørt bil i Kongsvinger sentrum en ettermiddag midt i uka – med svært høy promille i blodet.

En mann i slutten av 30-årene er dømt for promillekjøring etter å ha kjørt bil i Kongsvinger sentrum en ettermiddag midt i uka – med svært høy promille i blodet.

Hendelsen skjedde en onsdag i desember 2025. Ifølge dommen fra Romerike og Glåmdal tingrett kjørte mannen personbil i sentrum ved 17-tiden.

En blodprøve tatt kort tid etter kjøringen viste en promille på 2,12.

I dommen heter det at mannen førte en personbil til tross for at han var påvirket av alkohol, og at blodprøven tatt klokken 17.22 samme dag viste en alkoholkonsentrasjon på 2,12 i blodet.

Mannen erkjente forholdet i retten og ga en uforbeholden tilståelse.

Saken fortsetter etter annonsen

Retten peker også på at både promillenivået og tidspunktet for kjøringen skjerper alvoret i saken.

– Kjøringen fant sted i Kongsvinger sentrum, og siktede utsatte dermed seg selv, men også potensielt andre for stor fare, står det i domspapirene. Videre understrekes det at både promillegraden og at kjøringen fant sted i et befolket område på ettermiddagen anses som skjerpende ved straffeutmålingen.

Ifølge retten tilsier slike promillenivåer normalt ubetinget fengsel. Det vises til at kjøring med mer enn 1,2 i promille som regel straffes med bot og ubetinget fengsel, og at promille over 1,5 vanligvis gir fengselsstraff på mellom 21 og 36 dager.

Mannen ble dømt til 24 dagers fengsel. I tillegg må han betale en bot på 70.000 kroner. Dersom boten ikke betales, må han sone 15 dager i fengsel. Retten opplyser at mannen har oppgitt en brutto månedslønn på rundt 50.000 kroner.

Saken fortsetter etter annonsen

Mannen mister også førerretten i to år og seks måneder. Perioden regnes fra da førerkortet ble beslaglagt etter hendelsen.