Vil gi motorsyklister en tryggere start på sesongen
Etter en lang vinter kan både kropp og ferdigheter være rustne for mange motorsyklister. Nå oppfordres førere til å friske opp kunnskapen før sesongen starter for alvor.
Etter en lang vinter kan både kropp og ferdigheter være rustne for mange motorsyklister. Nå oppfordres førere til å friske opp kunnskapen før sesongen starter for alvor.
NAF MC avdeling Solør Vinger Odal arrangerte nylig kurs for motorsyklister på Kirkenær, med særlig fokus på bremse- og svingteknikk for både tunge og lette sykler.
Ifølge Anne Berit Ekåsen fra arrangøren er behovet for oppfriskning stort, spesielt etter vinterpausen.
– Etter en lang vinter er ofte kroppen litt stiv og støl, og kjøreferdighetene er ikke helt på topp hos de fleste. Det er fort gjort å overvurdere egne ferdigheter, sier Anne Berit Ekåsen.
Ulykkesstatistikken for motorsyklister gir også grunn til bekymring. I fjor omkom 24 MC-førere i ulykker, og statistikken viser at særlig unge og middelaldrende menn er utsatt.
Trenger repetisjon
Instruktør Lars Høgåsen mener opplæringen i utgangspunktet er god, men at mange førere ikke bruker det de har lært i praksis.
– Det er nødvendig med stadig repetisjon og oppfrisking av ferdigheter, og ikke minst holdninger, både for ferske og mer erfarne førere, sier Lars Høgåsen.
Blant deltakerne på kurset var Lars Andreassen (76) fra Vestmarka i Eidskog. Han tok førerkort for tung motorsykkel allerede i 1968, men hadde en pause før han tok opp kjøringen igjen for 23 år siden.
– Til sammen har det nok blitt rundt 35 år med aktiv kjøring. Selv om jeg regner meg som en erfaren og forsiktig fører, er det viktig å friske opp ferdighetene litt nå om våren, sier Andreassen.
Få møtte opp
Til tross for stor interesse i forkant, var det færre deltakere enn forventet som møtte opp på kurset.
– Det var mange påmeldte, men av en eller annen grunn var det få som faktisk møtte opp, sier Ekåsen.
Arrangøren understreker likevel viktigheten av slike kurs, og planlegger allerede nye samlinger. Kurset «Sikker på MC» arrangeres på Roverud 12., 19. og 20. mai.
Instruktørene håper flere benytter seg av tilbudet før høysesongen starter.
– Med gode holdninger og gode kjøreferdigheter skal vi snu den dystre statistikken, sier Lars Høgåsen.



