– Det handler om å gjøre tingene riktig
Siden nyttår har 18 år gamle Brage Kvale fått 15 innhopp på A-laget til Kongsvinger Ishockey. Lørdag kronet han innsatsen med sitt aller første mål i en 1.divisjons-match.
Det var i den viktige bortematchen mot Manglerud Star, at Brage Kvale scoret sitt første A-lagsmål for Kongsvinger Ishockey.
– Familien min satt på tribunen og så på, så det var kjempegøy at jeg skulle score i den matchen. Det har kommet noen gratulasjoner etterpå, og det er hyggelig, sier 18-åringen.
Hybelboer i Kongsvinger
Brage Kvale er fra Asker og startet med hockey i Holmen hockey. Deretter gikk veien videre til Frisk Asker og etter hvert U16-spill, før han flyttet til Kongsvinger og hybel som 16-åring for å gå på skole.
– Jeg følte at Kongsvinger var best for meg, og startet på ishockey-linja på NTG her for to år siden.

Han forteller at overgangen fra gutterommet hjemme i Asker til å bli hybelboer i Kongsvinger har gått fint, selv om det var litt kjipt å flytte hjemmefra. Han deler hybel med tre kamerater slik at overgangen ikke ble alt for stor.
Travel vinter
I vinter har Kvale sjonglert skolegang med mye hockey. Siden seriestart i høst står han oppført med 24 matcher på U18-laget, seks kamper for U20-laget og legger man til 15 matcher med 1.divisjonslaget, bare siden nyttår, blir det mye ishockey.
Da han scoret ett av målene i borteseieren mot Manglerud Star lørdag, ventet en ny match allerede søndag.
– Vi hadde igjen en seriematch i U18 hvor vi spilte om 6.plassen og den vant vi 4-1 mot Lillehammer, forteller Kvale og smiler.
Mitt Kongsvinger spør Kvale om forskjellene på å spille med A-laget og med de aldersbestemte lagene.
– På banen så er det jo tøffere i 1.divisjon. Du ser at guttene er mye større og sterkere, også er tempoet litt høyere. Det er mer action i 1.divisjon.
Tanker om kvalik
Fremover er målet å spille seg inn til en plass i Kongsvingers A-lag og han vet hva som kreves for å komme dit.

– Jeg vil se hvordan det går og hvor langt det er mulig å komme. Så planen er å fortsette som jeg gjør nå og se hva som skjer. Nå er målet mitt å prøve å sikre meg en plass på A-laget. Da må jeg bare fortsette å utvikle meg for å se om jeg kan prøve å få en liten rolle i laget.
Til helgen skal Kongsvinger ut i årets viktigste tre matcher. Fire lag skal kjempe om to plasser i neste års 1.divisjon og Kvale håper at han får muligheten til å bidra slik at Kongsvinger Ishockey spiller 1. divisjon også neste sesong.
– Det handler om spill i 1. divisjon neste sesong, det er viktig for Kongsvinger. Nå handler det om å være skjerpet frem mot helgen og gjøre tingene riktig i helgen, avslutter Brage Kvale.



