Mitt Kongsvinger
8 minutter lesetid

– Jeg har lyst, og jeg har forstått at klubben har lyst på meg

Leon Juberg-Hovland ser ut til å bli KILs neste signering.

Leon Juberg-Hovland har de siste to ukene trent med KIL. Kontrakten hans med Molde gikk ut i vinter, og han er klar på at han har funnet klubben hvor han har lyst til å fortsette karrieren.

Med stor sannsynlighet virker det som om han bytter ut blått med rødt.

– Jeg har lyst til det, og jeg har forstått at klubben har lyst til å ha meg med videre.

Trener Johan Wennberg sier også at han ønsker å ha med spilleren videre.

– Det er noe ved han som jeg tror vi har de riktige folkene til å jobbe videre med og få utviklet. Så jeg mener absolutt Leon er en interessant spiller for oss.

KILs venske trener er klar på at det er en spiller med mye potensial.

– Han har hatt en del skader de siste årene som har gjort at han ikke har fått den rytmen i spillet sitt. Hos oss har han vist frem noen takter som er veldig interessante. Så får vi se om det kommer en avklaring om ikke så lang tid.

Knallharde treninger

Etter å ha vært med klubben i to uker har Leon Juberg-Hovland fått et godt inntrykk.

– Det har vært veldig bra. Ekstremt fin gjeng og knallharde treninger. Det er deilig syns jeg, for man skal være sliten i preseason.

21-åringen har gått gradene i Molde, og har notert seg for en eliteseriekamp tilbake i 2023. De siste to årene har unggutten vært på utlån til Træff og Hødd, og han legger ikke skjul på at det treningene til KIL er et nivå opp i forhold til hva han opplevde i de klubbene.

– Jeg var forberedt på det, men jeg ble overrasket over at nivået på treningene var så bra. Det var bedre enn jeg trodde. Ekstrem intensive treninger, poengterer han.

Før han tok turen til Østlandet hadde han rukket å se KIL i aksjon.

– Jeg så litt mot Aalesund i kvalifiseringen. Da så KIL ut som et veldig bra lag. Men det som overrasket meg mest er hvor gode de er uten ball. Hvor mye hard jobbing det er av hele laget.

Saken fortsetter etter annonsen

– Du merker det på trening også?

– Det gjør jeg. En må være på tærne hele tiden. Det er godt og gjør at vi pusher hverandre hver økt.

Fredag var han med da hadde KIL internkamp hvor alle førstelagsspillerne fikk en omgang på 30 minutter.

– Det var tungt, og så tungt som jeg hadde forventet. Selv om formen ikke er helt der den skal være, er det deilig å komme i gang.

På tross av at det var A- mot B-laget, ble det ikke noen målrik affære. Et mål i hver omgang av Rasmus Opdahl Christiansen og Markus Flores sørget for at det ble 2-0 til A-laget.

Det ble derimot en del avblåsninger for offside. Linjedommeren måtte opp med flagget en rekke ganger, blant annet opplevde Leon Juberg-Hovland å bli avvinket noen ganger fra sin venstrekant.

– Det var jo rene 17. mai utpå her, for det var noe voldsomt til vinking. Jeg vet ikke om det var jeg som var litt for heit på grøten, eller om det var litt feildømming – som jeg tror det var, sier han og smiler.

Burde scoret flere

Den offensive spilleren skulle nok ønsket at det ble flere mål i kampen, og det samme ønsket Wennberg.

– Jeg synes vi burde ha scoret flere. Det er ikke noe å lage noe mer styr ut av, men vi burde vært mer kliniske.

Johan Wennbergs mannskap har nå fullført sin første treningskamp for året.
Johan Wennbergs mannskap har nå fullført sin første treningskamp for året. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

I fjor hadde KIL nesten ingen endringer i troppen da de begynte forberedelsene til sesongen. I år er det litt flere endringer i spillertroppen, med blant annet Gabriel Johnson, Victor Fors og Adrian Hansen. Alle kan vise seg å bli sentrale brikker i årets sesong.

– Det er bra folk, først og fremst. De nye signeringene må vi bare være tålmodige med. Jeg syns de har kommet godt i gang og hatt stigning på den tiden de har vært her. Og vi har noen prøvespillere som er spennende.

Saken fortsetter etter annonsen

I tillegg til Leon Juberg-Hovland, fikk også Petter Eichler Jensen og Herman Udnæs prøve seg i fredagens kamp. Eichler Jensen har vært på plass en ukes tid, og keeperen sto fredagens kamp for andrelaget, hvor han leverte flere gode redninger.

Petter Eichler Jensen leverte en god kamp i målet hos KIL 2.
Petter Eichler Jensen leverte en god kamp i målet hos KIL 2. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

– Vi vil ha med han videre i trening, så får vi se når vi får tatt en beslutning og får en avklaring på han. Han er en seriøs gutt som har jobbet godt og vist seg frem på en god måte, sier Wennberg om sisteskansen.

Vært på plass i tre dager

Udnæs er en offensiv venstreback som i fjor spilte for Eidsvold Turn. Han tok turen opp for tre dager siden.

– Jeg fikk høre at de hadde lyst til å se meg på trening. Det gikk kjapt, men det har vært fint. Det er en fin gruppe. Mange fine folk, og det virker som et bra sted å være. Alt går kjappere og alle er litt raskere enn hva jeg er vant med, så det er litt å venne seg til.

Etter å ha fått smake på nivået til KIL, har han lyst til å vise at han takler nivået.

– Selvfølgelig håper man å fortsette her, men det er det ikke jeg som bestemmer.

Herman Udnæs håper på å bli værende lenger i KIL.
Herman Udnæs håper på å bli værende lenger i KIL. — Foto: Vegard Lien Bønøgård