Klare for historisk NM-kvalik
Vinger FK er ett av 48 lag som er tatt ut til å delta i kvalifiseringen til playoff i NM 2027 for menn. – Den muligheten takker vi ja til, sier Mads Furulund.
NM – også kjent som cupen – for herrer gjennomføres fra og med 2026 over to kalenderår, og fra og med NM 2027 er turneringen utvidet med ekstra kvalifiseringsrunder. Målet er å få med flere lag og skape større lokalt engasjement. For Vinger FK betyr dette en konkret mulighet til å spille seg helt fram til den nasjonale NM-turneringen.
Vinger FKs vanligvis så offensive manager ler når vi spør om han drømmer om å møte KIL i første ordinære runde.
– Nei, vi er så realistiske at det tror vi ikke er mulig, sier Furulund, men legger ikke skjul på at det er morsomt at 6. divisjonslaget nå får muligheten til å kvalifisere seg til NM.

– Dette er første gangen vi får innbydelse etter at klubben ble stiftet i 1998. Gutta synes selvfølgelig dette er artig, og i første kvalifiseringsrunde vil vi møte et lokalt 5. eller 6. divisjonslag. De bør vi være på høyde med, sier han.
NFF Indre Østland har fått tildelt seks plasser i playoff-runden, og veien dit går gjennom tre lokale kvalifiseringsrunder. Totalt deltar 48 lag i kvalifiseringen, der Vinger FK er ett av lagene fra 6. divisjon som har fått plass basert på plassering i serien i 2025-sesongen.
Vinger FK må med andre ord vinne fire kamper før de eventuelt kan møte KIL i første ordinære cuprunde.
Kampene trekkes etter samme prinsipp som i de ordinære NM-rundene, der lavest rangerte lag får hjemmekamp. Det åpner for at Vinger FK kan få muligheten til å arrangere NM-kvalifisering på hjemmebane.
– Vi tar dette som en utfordring, og ser på dette som en fin sjanse til å spille treningskamper mot god motstand. Jeg har absolutt ingen tanker om at vi skal gå langt i cupen, sier Furulund med et smil.
– Dere har en del spillere som har spilt på høyt nivå. Tror du ikke dere kan overraske?
– Det er riktig, men når det kommer til løpskapasitet, så er de nok ikke på toppen av sin karriere. Jeg er redd vi kan bli løpt fra, sier han.
– Akkurat i cupkampene kommer vil til å stille vårt beste lag. Det har vi ikke for vane å gjøre. Vinger FK er en sosial klubb hvor vi er opptatt av rullering og at alle skal få spille. Men nå vil vi se hvor langt det er mulig å komme i cupen, legger han til.



