Mitt Kongsvinger
2 minutter lesetid

Milla tatt ut til OL

Milla Grosberghaugen Andreassens innsats i NM ble belønnet med OL-billett.

Skiløperen med far fra Kongsvinger er en av åtte løpere som er tatt ut til OL i Torino. Det ble klart da landslagsledelsen kunngjorde de fire siste løperne tirsdag ettermiddag.

Andreassen har i flere år vært blant verdens beste juniorløpere. Forrige uke imponerte hun stort da hun tok NM-gull i sprint i senior-klassen.

– Jeg vil ikke gråte på TV, men nå er det gledestårer. Jeg vet ikke hva som skjedde. Da jeg hørte at jeg hadde luke, tenkte jeg bare «fy fader, holde deg på beina». Det har ikke gått opp for meg ennå. Jeg er i sjokk, sa Andreassen til NRK da hun tok NM-gull forrige uke.

Saken fortsetter etter annonsen

Fra før av var Heidi Weng, Astrid Øyre Slind, Karoline Simpson-Larsen og Kristine Stavås Skistad klare for OL. I det siste uttaket ble Kristin Austgulen Fosnæs, , Julie Bjervig Drivenes, og Ingrid Bergene Aabrekk tatt ut i tillegg til Milla Grosberghaugen Andreassen.

Kommende helg er det OL-generalprøve i verdenscupen i sveitsiske Goms. Fredag er det lagsprint i fri teknikk. Lørdag er det klassisk individuell sprint, mens det hele avsluttes med søndagens 20 kilometer fellesstart i klassisk stil.

Første langrennsøvelse i OL i Italia er skiathlon for kvinner og menn helgen 7.- og 8. februar.