Røkland tilbake på toppen av seierspallen
Steve Røkland var tilbake på toppen av seierspallen etter NM-runden Rally Sørland. Med seieren overtar han også ledelsen i mesterskapet i sin klasse.
Seieren markerer slutten på en lang tørkeperiode for føreren, som ikke har stått øverst på pallen på nesten to år.
Etter en tung fjorårssesong var seieren i Rally Sørland etterlengtet.
– Når det butter imot lenge, kjenner man ekstra på lettelsen når man først lykkes. Det å komme i mål og vinne igjen – det er en veldig god følelse, sier Røkland.
Triumfen er også hans første med Toyota Corollaen han gikk til anskaffelse av før 2025-sesongen. Etter en periode med tilvenning og varierende resultater, begynner brikkene nå å falle på plass.
– Det var en god følelse i går, og jeg hadde god kontroll utover dagen egentlig. Vi har kjent på farten tidligere også, så det er godt å få det ut i et helt løp, forklarer han.
Røkland har hatt sin del av uhell og uflaks den siste tiden, blant annet med tidstap på grunn av hindringer underveis. I forrige løp ble han sperret av en hindring som sørget for at han mistet seieren.
– Det har vært mye stang ut, og det tar tid å bli helt komfortabel med ny bil. Denne er annerledes å kjøre enn det jeg har vært vant til, sier han.
Nå er det derimot liten tvil om at han har fått fart på bilen, og han tok også en veldig sterk andreplass totalt, foran flere biler med høyere ytelse.

– Det er ekstra gøy å få til et sånt løp, spesielt når det ikke er så mange av de mindre bilene med. Det gir litt ekstra motivasjon, sier Røkland.
Resultatet får også betydning i NM-sammendraget. Før helgen lå han 15 poeng bak sin nærmeste konkurrent, som fikk tekniske problemer i løpet. Nå har situasjonen snudd.
– Vi lå bak før helgen, men nå leder vi med rundt 15 poeng. Det er klart det betyr mye, sier han.
Med nyvunnet selvtillit retter han nå blikket mot resten av sesongen og jakten på å bli Norgesmester.
– Målet er å ta NM-gullet.
Neste løp går på Bjørkelangen, som blir det nærmeste Røkland kommer hjemmebane denne sesongen. Der håper han å bygge videre på formen.
– Vi kjørte der i fjor, og jeg føler vi kan være med å kjempe i toppen. Men vi må prestere – det er ingen tvil om det.
Sist gang han vant et NM-løp var nettopp på Bjørkelangen for nesten to år siden. Nå håper han at helgens seier er starten på en ny opptur.



