Sendt tilbake på jumboplass
Kongsvinger klarte ikke å følge opp lørdagens seier med nye poeng søndag. I det viktige bunnoppgjøret ble det tap 4–3 mot et effektivt Tromsø-lag – et resultat som sendte Kongsvinger ned på sisteplass igjen, med kun ett poengs margin mellom lagene.
– Tromsø møter opp til kamp, og det gjør ikke vi. Vi svinger unna i altfor mange situasjoner, og det virker som vi trodde vi kunne ta lett på det, sa trener Tom Ivar Hesbråten etter kampen.
Søndagens oppgjør ble en rotete affære. Begge lag slet med presisjon og flyt, og det utviklet seg aldri til å bli noen velspilt ishockeykamp. Hesbråten oppsummerte helgen som preget av slurv og upresist spill.
– Begge helgens kamper ble veldig rotete, unøyaktige og preget av dårlig spill. Vi slurvet altfor mye.
Svakt spill i egen sone kostet dyrt for Kongsvinger tidlig, og Tromsø tok ledelsen 1-0. Midtveis i perioden økte hjemmelaget til 2-0 og festet et godt grep om kampen.
Bare et drøyt minutt senere fikk Kongsvinger sjansen i overtall – og den ble utnyttet. Det tok ikke mange sekundene før Theodor Karlunden reduserte til 2-1. Etter scoringen løftet gjestene spillet og var nære utligning, men ble for ubesluttsomme i avgjørende situasjoner. I stedet var det Tromsø som økte ledelsen til 3-1 før pause.
Midtperioden ga Kongsvinger nye overtallsmuligheter og et spillemessig overtak. De trykket mot Tromsø-målet, men pucken ville ikke over streken. Først idet overtallsspillet var i ferd med å ebbe ut, fant Karlunden nettmaskene igjen og reduserte til 3-2. En ny overtallssjanse fulgte, uten uttelling, og like etter kontret Tromsø inn 4-2 da de ble fulltallige.
– Vi spilte mye i powerplay og scoret vel på et par av dem, men vi tok ikke vare på mulighetene vi fikk i dag, konstaterte Hesbråten.
Tallene viste et tydelig spillemessig overtak. Etter to perioder ledet Kongsvinger skuddstatistikken 41-16, og ved kampslutt sto det hele 60-21 i favør gjestene.
– Ja, vi har 60 skudd på mål, men det er lite trafikk foran kassa. Da ser Tromsøs gode keeper skuddene, forklarer Kongsvinger-treneren.
Med 47 sekunder igjen på kampuret skapte veteranen Sean Michel Sunnqvist spenning da han reduserte til 4-3. En sluttspurt fulgte, men tiden strakk ikke til. Tromsø kunne dermed juble for tre uhyre viktige poeng i bunnen av tabellen – og Kongsvinger måtte reise hjem med jumboplass.
For Hesbråten var målet klart før helgen.
– Målet var å reise hjem fra Tromsø med seks poeng og sette oss i en god situasjon. Med bare tre poeng er vi egentlig like langt som før helga.
Nå rettes blikket raskt fremover.
– Nå tar vi en fridag i morgen og samles igjen tirsdag. Det er fortsatt mange poeng å kjempe om. Prioritet én nå er å komme oss over Tromsø på tabellen og få en eventuell kvalik på hjemmebane. Det vil være som dag og natt – både sportslig og økonomisk – å få den i Kongsvinger kontra i Tromsø.



