Klosser ønsker seg mer plass
Kongsvinger er for tiden utsolgt på nye tomter for næringslivsetablering. Mens næringsutviklingsselskapet Klosser opplever god interesse for etablering av bedrifter, innrømmer selskapet at det nå er mangel på areal å vise frem.
Klosser Innovasjon er som næringsutvikler nært knyttet opp til kommunale og politiske organer i hele regionen. Gjennom et samspill mellom seks av kommunene i regionen er det Klossers oppgave å ivareta en felles interesse for å skape vekst og etablering av nye virksomheter i regionen uavhengig av kommune.
Derfor mener også Klosser-lederne Lars Gillund, Stian Gulli Hansen og Werner Melby at det avgjørende er at de kan bidra til å tilføre distriktet nye arbeidsplasser.
Om Mitt Kongsvingers fokus på situasjonen i denne kommunen mener Klosser-trioen må sees i en større sammenheng:
— Bedriftsutvikling i Eidskog og Sør Odal kommer hele regionen, ikke minst Kongsvinger til gode. Derfor er det som har skjedd med etableringen av bedriften Vestre i Eidskog og diskusjonene som pågår om batterifabrikk på Slomarka eller i Nord-Odal også viktig for naboen Kongsvinger og resten av regionen, mener den nye Klosser-lederen Lars Gillund.
Utsolgt her
Likevel innrømmer Klosser-ledelsen at behovet for areal for nyetableringer i Kongsvinger ikke er bra nok nå. Det informerte også Klosser om da selskapet var invitert til siste Formannskapsmøte.
— Vi påpekte det faktum at det nå ikke finnes ferdigregulerte kommunale tomter til næringsutvikling. Vi tror det er helt avgjørende at alle kommunene ligger i forkant av planlegging dersom de skal lykkes med nyetableringer og vekst, mener Stian Gulli Hansen som formulerte varsellampene i møte med politikerne.
Den nyansatte Klosser-sjefen Lars Gillund mener tiden er inne for at alle kommunene i regionen nå gjennomgår sine arealplaner på nytt og fornyer dem etter at tilsvarende arbeid ble gjort i 2016.
— Framtidsplanene bør også inneholde en ny vurdering av høydebegrensninger på slike eiendommer. Med moderne logistikk vil det nå eksempelvis tidvis stilles krav til behov for en bygningshøyde på opptil 40 meter, forteller Gillund.
Bærekraft og skifte
— Det har vært en lang periode der interessen for nyetablering har vært laber. Vi opplever nå dette annerledes og at mye skjer. Koronapandemien har skapt nye behov, der det ikke minst internasjonalt satses enorme summer for å bygge opp industri som skal ta igjen det tapte. Dette merkes også her, samtidig som satsning på bærekraft og det grønne skiftet, gjør at vi her i distriktet har noen fortrinn vi må utnytte, mener inkubatorleder Werner Melby.
Klosser viser til at interessen bidrar til at selskapet utvikler seg i tråd med utviklingsbehovet.
— Vi satser derfor nå med å utvide staben med to nye stillinger, sier Gillund.
Han bekrefter at Klosser spiller en sentral rolle i dragkampen som pågår omkring batteriproduksjon der mange har meldt seg på i kampen om nyetableringer med mange selskap i planleggingsfasen.
For Klosser er også de mange gledelige nyhetene rundt utviklingen av høgskolen viktig om næringsutvikling skal lykkes. Etablering av et nytt forskningssenter og forskerutdanning vil kunne være et viktig poeng for bedrifter som vurderer å etablere seg.
— Alt henger sammen. Skal dette distriktet lykkes med å utvikle seg må det finnes et mangfold både i utdanning, jobbtilbud og bolig- og næringseiendom. Derfor er det som skjer ved høgskolen særdeles kjærkomment, mener Klosser-ledelsen.



